Bár a hazai borászok jelentős része optimista az idei terméskilátásokat illetően − különösen a tavalyi év után −, sok múlik még azon, hogy a szüretig milyen lesz az időjárás. Az már biztos, hogy a tavaszi fagy, majd a június eleji kánikulát követő zord időjárás számos termelőnél súlyos károkat okozott. Igaz, egy-egy borvidéken belül is jelentősek az eltérések: Villány környékén vagy Tokajban volt olyan terület, amelyet szinte teljesen elvert a jég, míg néhány kilométerrel arrébb semmi nem történt.
A felvásárlási árak még rendkívül bizonytalanok. Miután a Balaton vidékén az országban elsőként − július végén − elkezdődött a szüret, azt már tudni lehet, hogy a badacsonyi Varga Pincészet, amely Ordacsehiben mintegy húsz hektáron termeltet korai érésű csabagyöngyét, a tavalyinál átlag 25-30 százalékkal többet, kilónként 80-100 forintot fizet a szőlőért. A pincészet a tavalyi mennyiség kétszeresét, csaknem 1300 mázsát szeretne idén felvásárolni ebből a fajtából, miután a könnyű gyümölcsös bor idehaza és külföldön is egyre népszerűbb. A balatoni borvidékek termelőinek zöme jó termésben és kiváló évjáratban bízik, de biztos, hogy az előállítási költségek tovább nőnek. A rengeteg csapadék után érkező meleg kedvezhet a gombabetegségek terjedésének, a védekezés pedig drága mulatság.
Hasonló a helyzet a villányi borvidéken is. A Gere Pincészet egyik tulajdonosa, Gere Zsolt lapunknak elmondta: mind a mennyiséget, mind a minőséget illetően jó termésben bíznak, ám a szüretig még sokat \"kint alszik\" a szőlő. Idén eddig nem volt nagy káruk, hála egyrészt a szerencsének, másrészt az időben elvégzett munkáknak. A kánikula például azért nem okozott nagyobb gondokat, mert időben ritkították a leveleket. Az viszont biztos, hogy a termést az idén a szokottnál is gondosabban kell majd válogatni.
Pontos összesített adatok még nem állnak rendelkezésre, de idén eddig talán a soproni borvidéken okozta a legnagyobb gondokat az időjárás, ami a termeléssel és feldolgozással is foglalkozó Nánási Ferenc szerint kora tavasztól mostanáig még a tavalyinál is szélsőségesebb volt. Amit nem tettek tönkre a fagyok, azt elintézte a jégeső, majd a nagyjából kéthetes kánikula megágyazott a betegségeknek. Jelen állapot szerint a Nánási Pincészet mintegy 1,5 hektáros területének alig egyharmadán lehet érdemi termés, az is csak akkor, ha a következő hetekben ideális lesz az idő. A szakember hozzátette: nem mindenütt egyformák a károk, a térségben is vannak nála jóval szerencsésebb termelők, de a hazai és külföldi felvásárlók rohama már elkezdődött. Utóbbiak között az osztrák felvásárlók, illetve a burgenlandi borászok is ott vannak, hiszen az ő térségüket is hasonló időjárás sújtotta, Az árak emelkedhetnek, más kérdés, hogy várhatóan keveseknek lesz majd kellő mennyiségű és minőségű szőlője.
