BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Főszerep várhat Magyarországra az új energetikai korban

A megújulókkal szembeni túlzott elvárások, a nukleáris energia romló megítélése, valamint a konvencionálisan kitermelhető fosszilis készletek zsugorodása miatt a gáz új aranykora előtt állhat. Mind nagyobb szerephez jutnak a nem hagyományos technológián alapuló kitermelési módok, amelyekre alapozva Magyarországon is több, ígéretesnek minősített projekt fut.

2011. július 29. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Becslések szerint a földben rejlő gáznak  akár 15-20 százaléka is a nem hagyományosan kitermelhető készletekben  lapulhat, azonban eddig mérsékelt aktivitás mutatkozott e területen. A nem konvencionális kitermelési módok előretörését a technológiában bekövetkezett forradalmi változás tette lehetővé, ami elsősorban az addig csak olaj felszínre hozására használt eljárások átvételét jelenti − mondta a Napi Gazdaságnak Pletser Tamás, az ING gáz- és olajipari elemzője. Ennek eredményeként az addig nem elérhető készletek is kitermelhetőek lettek, így az USA-ban a kínálat olyan mértékben bővült, hogy a korábbi, lng-behozatali tervekkel szemben ma már az export lehetősége is fölvetül. Csak az Egyesült Államokban kinyerhetõ palagáz  mennyiségét hozzávetõleg 70 ezer milliárd köbméterre becsülik, ami a  jelenlegi éves teljes gázfogyasztás százszorosát teszi ki; vagyis az  aktuális fogyasztási szintek mellett egy évszázadra biztosíthatná az USA  ellátását. Az óriási potenciálhoz ráadásul aránylag versenyképes  kitermelési költségek járulnak, ami a jelenlegi európai árszint mellett  is gazdaságossá teszi a termelést. A palagáz már viszonylag rövid idő  alatt is jelentõs leszorító hatást gyakorolt az amerikai gázárakra,  hosszabb távon pedig akár extrém hatása is lehet − Ságodi Attila, a KPMG energetikai tanácsadó  partnere szerint.

Magyarországon több, nem hagyományos gázkitermelési projekt is folyamatban van, illetve előkészítés alatt áll. Így például az ausztrál Wildhorse Energy nem szokványos technológiát alkalmazó programja a hazai, nagy mennyiségben rendelkezésre álló barnaszénkészletekre alapoz. A társaság engedélyei elsősorban a Pécs környéki mezőkre szólnak, de a Sajó-völgyi szénmedencében, illetve Dorog környékén is terveznek kitermelést. A nem konvencionális (UCG; Underground Coal Gasification) technológia lényege, hogy a fúrólyukon át oxigént préselnek a föld alá, majd az ott beindított égés eredményeképp létrejövő gázt kitermelik. Az így nyert légnemű energiahordozó (szintézisgáz) a földgáznál valamivel gyengébb minőségű, azonban a gázmotoros erőművek számára megfelelő tüzelőanyag − a tervek pedig elsősorban nagyipari, erőművi fölhasználást irányoznak elő. A társaság minél előbb szeretné beindítani a termelést, ami nagy reményekkel kecsegtet − mondta Szanyi Béla, a Wildhorse projektet vezető magyarországi társaságának ügyvezetője a Napi Gazdaságnak. Emellett a szintézisgáz alkalmas folyékony üzemanyag előállítására is. Az ügyvezető szerint az eljárás előnye, hogy az országnak komoly terhet jelentő gázfüggőséget csökkenti. Értesüléseink szerint a Pécs környéki mezőkről évi 1-1,5 milliárd köbméter gázt is ki lehetne termelni, ami a 13-14 milliárd köbméteres éves fogyasztási adattal összevetve akkor is tekintélyes mennyiségnek tűnik, ha valamivel gyengébb minőségű termékről van is szó.

Az Ausztráliában és Dél-Afrikában is aktív Falcon Oil & Gas Ltd. 1998 óta van jelen Magyarországon, a Makói-árok kínálta lehetőségekre 2007-ben sikerült kitermelési engedélyt szerezni − mondta el Szabó György, a Falcon igazgatóságának elnöke, a vállalat magyarországi cége, a TXM Kft. ügyvezető igazgatója. A kutatások, szeizmikus mérések által meghatározott reménybeli készletre bányatelek-engedélyt kaptak, ezek alapján 7 kút kivizsgálása, termelési beállítása, termelésoptimalizálása zajlik. A társaság körülbelül félmilliárd dollárt fektetett be a térségben, s több partnere váltotta egymást az évek során. (A TXM Olaj- és Gázkutató Kft. június elején a szerb Naftna Industrija Srbije, j.s.c. Novi Saddal írt alá szándéknyilatkozatot a makói termelési engedélyének hatálya alá tartozó, Algyő formáció kitermelésére.) A vezető szerint a jelentős nagyságú gázvagyon kitermelése nagyban áll vagy bukik a nem hagyományos technológia helyben való alkalmazhatóságától. A 2008-as független jelentés szerint a Makói-árokból akár 730−2000 milliárd köbméter földgáz is kitermelhető.

Az utóbbi időben, főleg az elmúlt hónapokban a nem hagyományos gázkitermelési technológiák ellen mind élénkebb tiltakozás volt tapasztalható a környezetvédők részéről. A technológia meglehetõsen vízigényes, vélemények szerint a termőföld és az ivóvízbázis tisztaságára is veszélyt jelent − bár e vádakat egyelõre nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani. A kedvezőtlen környezeti hatások pedig az Amerikánál sűrűbben lakott Európában nagyobb ellenállást eredményezhetnek − ahogyan erre utaló jelek már mutatkoznak is. A hírek hatására Európa több országában fölfüggesztették a technológiát, az Egyesült Államokban bírósági perek zajlanak a témában, és Szabó György szerint további felzúdulás várható − ahogy fogalmazott: \"időzített bombán ülünk\".

Magyarország hagyományos energiahordozó-vagyona
Nyersanyag Földtani Kitermelhető Termelés Termelés
vagyon vagyon
(millió tonna) (2010) (2010) (2008) (2009)
Kőolaj 209,4 18,4 0,81 0,80
Feketekőszén 1625,1 1915,5
Barnakőszén 3198,0 2243,8 1,39 0,95
Lignit 5761,0 4356,3 8,04 8,03
Uránérc 26,8 26,8
Földgáz (milliárd köbméter) 3563,0 2392,9 2,88 3,12
Forrás: Magyar Bányászati és Földtani Hivatal
Major András
Major András

Ez is érdekelhet