Több közforgalmú kikötővel rendelkező tóparti önkormányzat után ezúttal a szántódi helyhatóság válik meg a Balatoni Hajózási (BH) Zrt.-ben lévő, 4017 darabos részvénycsomagjától. A vevő ezúttal is a siófoki önkormányzat lesz, amely 122 millió forintot ad érte. A tranzakciót követően Siófoknak már több mint 40 százalékos részesedése lesz a patinás cégben. Jelenleg az évente tízezer forintos hozamot produkáló, húszezer forint névértékű BH-részvényekkel 30 475 forintos áron \"kereskednek\" a tóparti önkormányzatok.
A szántódi helyhatóságnál elmondták, a képviselő-testület elsősorban a fejlesztési források növelése, például újabb kerékpárutak építése érdekében határozott a részvénycsomag eladásáról. A helyhatóságnak egyébként az eladás után még 3400 darab BH-részvénye marad. A 22 közforgalmú kikötővel rendelkező balatoni önkormányzat közül eddig hat vált meg papírjaitól. Legutóbb a balatonszemesi önkormányzat döntött hasonlóképp, de többek között Tihany és Fonyód is ezt az utat járta.
Ebben a meglehetősen szűkös fejlesztési források növelésén túl jelentős szerepe van annak is, hogy a BH- ban a tulajdonos önkormányzatoknak − részvénycsomagjuk arányában, 2012-ig folyamatosan − mintegy kétmilliárd forint tőkeemelést kellene végrehajtaniuk. Nem véletlen, hogy immár a társaságban több mint 40 százalékos tulajdonrésszel rendelkező siófoki önkormányzat is támogatja azt a szerződésmódosítási javaslatot, amely szerint a határidőt, a pénzügyi gondokat figyelembe véve öt évvel hosszabbítsa meg az állam. Ráadásul a cégnek, a különböző kikötők után, várhatóan jelentős mederhasználati díjat is kell majd fizetnie, ami ugyancsak szűkíti fejlesztési forrásait.
