A kelet-európai régió a világ egyetlen olyan térsége, amelyben az üvegházgáz-kibocsátás jelentősen mérséklődött 1990 és 2008 között − derült ki az EBRD friss jelentéséből. Miközben az elsősorban szén-dioxidra vonatkozó kibocsátási aktivitási adatok 28 százalékos visszaesést mutatnak a régióban, az adott időszakban körülbelül 22 százalékos GDP-növekedést produkáltak a térség gazdaságai. Az egyes országokat illetően azonban nagy eltérések mutatkoznak. A régió néhány állama még mindig a világ leggyengébben teljesítő gazdasága között van a karbonintenzitás szempontjából − vagyis hogy egységnyi GDP előállítása közben milyen mennyiségben bocsát ki szén-dioxidot. Míg Kazahsztán vagy Oroszország nem éppen előkelő helyen szerepel a listán, addig más államok − mint például Lettország és Magyarország − már közel állnak a világ élvonalához az emissziós, energiateljesítmény tekintetében − fogalmaz az EBRD dokumentuma. Az EBRD szerint ugyanakkor a térség gazdasága nagyobbrészt karbon- és energiaintenzív maradt, így komoly tere lenne a további javulásnak.
