BUX 139833.38 0,15 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hírek

2011. június 17. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Adatvédelmi hatóság alakul
A jövőben akár tízmillió forintig terjedő bírsággal is sújthatja a személyes adatokkal visszaélőket a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által felállítani tervezett Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, amely az új alaptörvényből kimaradó adatvédelmi ombudsman feladatait veheti át. A tervezet új fórumot hozna létre az adatkezelőkkel történő kapcsolattartásra, az úgynevezett belső adatvédelmi felelősök konferenciáját a felállítani kívánt hatóság elnöke vezetné. A KIM emellett a hatóság számára megteremtené annak lehetőségét, hogy díj ellenében adatkezelési műveleteket vizsgáljon felül.

Egyre csökken az ombudsmanok száma
Közzétette a közigazgatási tárca az alapvető jogok biztosáról szóló sarkalatos törvény tervezetét, amely az új alaptörvényben foglalt jogalkotási felhatalmazás alapján az eddigi négy országgyűlési biztos helyett egy egységes biztosi rendszer szervezeti és működési szabályait határozza meg. Ezzel − a tárca szerint − az eddigieknél hatékonyabb és koncentráltabb védelmet kapnak az alapvető jogok. Az ombudsman a jövőben nemcsak állami szerveknél, hanem például bankoknál, cégeknél is eljárást indíthatna súlyos alapjogsérelem gyanúja esetén.

Tisztességtelen feltételek
A Fővárosi Bíróság három pénzügyi vállalkozással szemben mondta ki elsőfokú ítéletében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) teljes pernyertességét és megállapította általános szerződési feltételeik tisztességtelenségét. Az ítélet értelmében a szolgáltató egyes üzletszabályzati, illetve hirdetményi kikötései valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelenek.

Németh Géza
Németh Géza

Ez is érdekelhet