Kiemelt szakpolitikai feladat a Magyar Villamos Művek (MVM)-csoport profilbővítése, ennek eredményeként a társaság regionálisan meghatározó szereplővé válhat − mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az MVM Zrt. középtávú stratégiáját bemutató tegnapi sajtótájékoztatón. Fellegi szerint a kormány ezzel az elsietett privatizációból fakadó torz piaci rendszert kívánja megváltoztatni. Az MVM középtávon a nyugat-balkáni, romániai piacra koncentrál, a társaság partnerségi megállapodásokat kötne, illetve külpiaci kereskedelmi irodákat nyitna a terjeszkedés érdekében − tette hozzá Bács Zalán, az MVM stratégiai vezérigazgató-helyettese. A külpiacokon elsősorban a megújuló energia, illetve a tervezés és a szabályozó kapacitások területén bővülhet a vállalat tevékenysége. Arról még nem született döntés, hogy mindez akvizíciókkal, esetleg más módon módon valósul-e meg, a konkrét forgatókönyv 2012 második felére készül el.
A magyar energiastratégiában komoly szerep vár az MVM-re, azonban az üzleti alapú működés szabályai nem sérülhetnek − fogalmazott Fellegi. Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója fontosnak nevezte az árak piaci eszközökkel való befolyásolását, illetve a gáz-nagykereskedelmi és földgázszállítási piacra lépés mellett a paksi bővítés finanszírozási feltételeinek megteremtését. A társaság a megújuló energia területén is erősítene Magyarországon, emellett szivattyús tározós erőművet építene, bár utóbbit nem feltétlenül itthon − tette hozzá az elnök-vezérigazgató. A Napi Gazdaság kérdésére, hogy az MVM tett-e vagy tervez-e ajánlatot tenni az E.On Földgáz Trade Zrt. megvásárlására, Baji nemleges választ adott. Az MVM-nek a terv szerint a tavalyi 93 milliárd forint után 2013-ig 150 milliárd, az évtized végére pedig 250 milliárd forintos EBIDTA-t kell elérnie.
