BUX 139056.86 1,04 %
OTP 44680 1,59 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Simor nem sietne az euróval

2011. május 31. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Érdemes lehet megpróbálni egy elkötelezett euróstratégiát, az ehhez szükséges gazdaságpolitikai lépésekre amúgy is szükség van, viszont Magyarország esetében egy konkrét euróstratégia meghirdetése rövid távú hasznot aligha hoz − mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Corvinus Egyetemen tartott előadásában. Az elnök tulajdonképpen kifejezetten óvott attól, hogy siettessük a közös európai deviza bevezetését. Mint kifejtette: az euró előnyei alacsonyabb fejlettségi szinten nagyobbak, de a kockázatok is jelentősebbek, az európeriféria tapasztalatai alapján. Az eurócsatlakozás folyamatában a reálkamat a perifériaországokban nagyot esett, ami gyors konvergenciát, reálfelértékelődést, növekvő külső eladósodást okozott. A pénzügyi válság pedig ebben a folyamatban hozott radikális törést, bár − mint hozzátette − Portugália esetében a visszaesés már jóval a válság előtt megindult. A külső egyensúlyhiány korrekciójához a reálárfolyam gyengülése szükséges, ami önálló árfolyam híján elhúzódó, fájdalmas folyamat lehet − nyomatékosította Simor.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet