A települési, önkormányzati megújulóenergia-fejlesztésekben elsősorban a banki finanszírozás jelenthet gondot a stratégiai tervezésben, de a közös beszerzések és termelés megvalósítása is ellenállásba ütközik olykor − mondta Kohlheb Norbert, a Szent István Egyetem munkatársa az Energiaklub \"Biomasszától a napenergiáig\" című önkormányzati konferenciáján. A szövetkezet szó kiejtése gyakran még napjainkban is felhördülést vált ki a termelők körében − fogalmazott Kohlheb a biomassza energetikai hasznosítását ösztönző európai Coach BioEnergy projekt bemutatásakor. A tapasztalatok szerint a helyi, decentralizált megújulóenergia-rendszerek kialakításakor a lakossági igényekre mindenképpen tekintettel kell lenni, az önkormányzati igények önmagukban nem elégségesek a beruházás optimális megtervezéséhez. Kérdés azonban, hogy lakossági programok nélkül hogyan jutnak támogatáshoz a háztartások − hangsúlyozta a szakember. A települési energiastratégia iránt annak elvontsága miatt nehéz felkelteni az érdeklődést, a konkrét projektek azonban már sokkal inkább megmozgatják a fantáziát. A tapasztalatok szerint a projekt beindulása után olyan közösségi engedmények csökkenthetik a kiadásokat, mint például a tüzelőanyag-szállításhoz kapcsolódó kedvezmény.
A legnagyobb lehetőségeket a megújuló energiaforrások közül Magyarországon a biomassza és a földhő rejti − hangsúlyozta Varga Tamás, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyettese. Mennyiségi szempontból a biomasszában vannak a legnagyobb lehetőségek, a hőszivattyúval kitermelhető hőmennyiség jelenlegi szerény szintjéhez képest akár több tízezerszeresére is bővülhet 2020-ig. Jelenleg is a biomassza képviseli a legnagyobb, 80 százalék feletti részarányt, a szándékok szerint más zöld források előretörésével azonban ez 60 százalék közelébe süllyedhet, a tűzifa helyett pedig egyre nagyobb szerepet kaphatnak a hulladékok. A szaktárca önálló operatív programot hozna létre az európai támogatási forrásokra, illetve dolgoznak egy \"zöld bank\" koncepcióján is. Varga szerint elsődleges feladat a fenntartható energiagazdaságról szóló törvény megalkotása, de továbbra is napirenden van az engedélyeztetés egyszerűsítése, emellett támogatnák a biogáz-felhasználás terjedését a hálózati betáplálás segítségével. Hamarosan lezárul az Új Széchenyi terv önkormányzatok számára is elérhető, Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosításával kombinálva című konstrukciója, miután az idei évre szánt forrásokat már le is fedték a március óta benyújtott pályázatok − mondta Lipcsik Melinda, az Energiaközpont Nonprofit Kft. munkatársa. A 2011−2013-as időszakra összesen 8 milliárd forint áll rendelkezésre e célra, ebből az idei évre 2 milliárd forintot különítettek el. Keresik a forrásokat a pályázatok újrakiírására − tette hozzá Lipcsik.
