− A napokban mutatta be a socialpiknik.hu meetupján az új magazinjukat. Kinek készül a kiadvány, és mekkora az olvasótáboruk?
− A magazin azoknak készül, akiket érdekel a közösségi média, a hazai webes vállalkozások innovatív ötletei, a közösségi események, az okos telefonok és tabletek, a Facebook- és Twitter-trendek, a dizájn és a mobiltechnológiai újdonságok. A fő célunk az, hogy a felhasználókat közelebb hozzuk a webes eszközök megismeréséhez és olyan alkalmazásokat és eszközöket mutassunk be nekik, amik mindenki számára elérhetőek. Az első szám februárban jelent meg, és azt tapasztaljuk, hogy szeretik az olvasók. Közel 11 ezren töltötték le a kiadványt, ami a weboldalunkról letölthető pdf-magazin letöltéseiből és az Apple App Store-ból lehívható iPad alkalmazás használóiból áll össze. Egyébként az Apple iPad platformra készült fejlesztésünkre nagyon büszkék vagyunk, hiszen magyar startup nem jelent meg még iPaden magazinnal. A kiadvány az idő előrehaladtával megközelített egy olyan szintet, amely már túlmutat a szimpla lapozáson. Az áprilisi szám már interaktív tartalommal jelent meg, bőven ellátva videókkal, képgalériákkal és webes eszközökkel − keresztlinkekkel, hivatkozásokkal, Facebook- és Twitter-csatornákkal −, annak érdekében, hogy az általunk bemutatott webes megoldások azonnal hozzáférhetővé váljanak.
− A mobil tartalomszolgáltatás ma nagyon divatos téma, nyilván érdemes meglovagolni ezt a hullámot. Mivel próbálnak kitűnni?
− Az sm.mag egy offline közösségimédia-magazin, amit iPadre is kiadunk. Egyértelműen látszik, hogy míg az elmúlt fél év az e-book-olvasókról és a táblagépekről szólt, addig a magyar tartalom ezekre az eszközökre nagyon szegényes maradt. Magazinunk ezt az űrt kívánja betölteni, hiszen amint eljutunk a célpiac hordozható eszközére, már internettől független médiumként jelenünk meg.
− Okos telefonokon is olvasható a kiadvány?
− Igen. Elkészítettük az okos telefonra optimalizált oldalt, amelyet egy kétdimenziós QR-kóddal lehet elérni. Ha mobillal keres ránk az smmag.eu címen, akkor egy teljesen minimalista oldalon találja magát, ahol le lehet tölteni a legfrissebb számunkat, elérhetnek bennünket a közösségi oldalakon, a Facebookon vagy a Twitteren, és fel lehet venni velünk a kapcsolatot e-mailben.
− Be lehet sorolni az offline vagy az online kategóriák valamelyikébe a magazint?
− Nem, mert hibrid. Nem jelenünk meg print sajtóként (mint például a HVG iPades mutációja), de nem is jelenik meg a kiadvány teljes tartalma az interneten, amelyből egy magazint rakhatnánk össze. Offline, ha a tengerparton olvassa valaki, de amint wifin vagy 3G-n keresztül, azonnal online lesz.
− A meetup közönsége hogyan fogadta a bemutatkozást, mekkora az érdeklődés?
− Azok, akikről írtunk, nagyon szeretik látni magukat a magazinban, hiszen általában online jelennek meg egy-két képpel, mi pedig a kiadványszerkesztőinknek köszönhetően dizájnolt interaktív tartalommal egészítjük ki az interjúkat. A meetupos közösség olyan fejlesztőkből és felhasználókból áll, akik képben vannak a social mediában, többségük webes mobilos alkalmazásokat fejleszt, startup vállalkozásaik vannak, így nekik is érdekük, hogy olyan nézőpontot érjenek el a felhasználók körében, amivel azok egyre tudatosabban használják a közösségimédia-eszközöket. Mi figyelmet és forgalmat biztosítunk számukra. Az aktuális magazin megjelenésének hetében mindig több megkeresést kapunk egy közös együttműködés érdekében, de meg is teszünk mindent azért, hogy felkeltsük a figyelmet, áprilisi fotópályázatunkon például iPodokat lehet nyerni.
− Ön szerint mekkora növekedés előtt állhat az sm.mag által képviselt hibrid média?
− Elsők vagyunk, az tény, és előbb-utóbb mások is ráéreznek majd erre a piaci résre, ezért nem az a kérdés, hogy lesz-e növekedés, hanem az, hogy mikor. Becsült adatok alapján 3-5 ezerre tehető az iPad-tulajdonosok száma, és még mindig ott vannak az internettel és számítógéppel rendelkező emberek, ma már minden második magyar lakos, akik pdf-ben is letölthetik a magazint. Azt látjuk, hogy az online és print kombinációja a jövő trendje, ezt mi sem támasztja jobban alá, mint hogy egyes szakértők szerint nemzetközi szinten idén akár ötszázalékos növekedést könyvelhet el az offline média, köszönhetően a táblagépek terjedésének, amiket főként médiafogyasztási eszközként vesznek.
