BUX 138439.98 -0,76 %
OTP 44340 -1,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erőműveket fejleszt a Mol

2011. április 7. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Utolsó fázisába ért a százhalombattai Dunai Finomító területén a CEZ és a Mol Nyrt. közös vállalatának 860 megawatt villamos teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőművi projektjének előkészítése − tudtuk meg a Moltól. Emellett Szlovákiában a Slovnaft-finomítóban üzemelő hőerőműben folyamatban van egy légszennyezőanyag-kibocsátás csökkentését célzó környezetvédelmi beruházás, illetve megvalósítási fázisba került az erőmű 175 megawatt összteljesítményre való növelésének projektje is. Ugyanitt a CEZ−Mol vegyesvállalat 860 megawatt villamos teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőművi projektjének engedélyeztetése is zajlik. A társaság szerint a Slovnaft szlovákiai hőerőművében (TPP) történt beruházások − füstgáz-kéntelenítő berendezések beépítése − részben a szigorodó EU-s környezetvédelmi elvárásoknak való teljes megfelelés miatt vált szükségessé. A teljesítménybővítés célja a keletkező, energetikailag hasznosítható melléktermékek telephelyen belüli, teljes körű felhasználásának elősegítése. A beruházások alapvetően saját célokat szolgálnak, jelentős mennyiségű külső árameladást a beruházások megvalósulása után sem tervez a Mol, bár decemberben megkapta villamosenergia-kereskedői engedélyét a Magyar Energia Hivataltól.

A Mol Nyrt. Magyarországon jelenleg nem rendelkezik erőművi kapacitással, a Dunai Finomító területén üzemelő 200 megawatt termikus teljesítményű gőztermelő kazánház a CEZ−Mol közös vállalat tulajdonában van. Szlovákiában a Slovnaft finomítóban üzemelő 120 megawatt villamos és közel 800 megawatt termikus teljesítményű hagyományos gőzciklusú hőerőmű ugyancsak CEZ−Mol tulajdon. Horvátországban az INA-finomítókban üzemelnek kisebb teljesítményű (20 megawattnál kisebb) hagyományos gőzciklusú hőerőművek. A magyar olajtársaságnak Olaszországban, az IES finomítójában is üzemel kisebb teljesítményű hagyományos gőzciklusú hőerőműve. Valamennyi finomítói energiatermelő egység fűtőolaj-gáz vegyes tüzeléssel működik.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet