BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb feladatot kérnek a helyhatóságok

2010. november 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egy hónappal ezelőtti önkormányzati választások után újjáalakult képviselő-testületek zöme ezekben a napokban szembesül azzal, hogy mit vállalt. A legsürgetőbb feladat a jövő évi költségvetés összeállítása és elfogadása, amivel együtt a legtöbb helyen a felhalmozott adósságokat is kezelni kell. Nem véletlen, hogy sok helyhatóság először a bankokkal kezdett tárgyalni a hogyan továbbról. A kiszivárgott hírek szerint a finanszírozó pénzintézetek jelentős része hajlik a kompromisszumra, abban bízva, hogy a kormány nem hagyja cserben még a nem tisztán kormánypárti vezetésű településeket sem. Van, ahol már annak is örülnének, ha az adminisztráció mérséklésével tudnának takarékoskodni, abban pedig szinte mindenki egyetért, hogy egy sor szétaprózott feladatot olcsóbban lehetne elvégezni központi vagy területi irányítással.
Az egyetlen ellenzéki irányítású nagyvárosban, Szegeden, egyelőre az a kérdés, hogy a megosztott képviselő-testület miként működik majd együtt Botka László polgármesterrel (a Fidesz-KDNP-frakció nem fogadta el a két felkínált alpolgármesteri széket). A mára mintegy 30 milliárdos adósságot felhalmozó pécsi önkormányzatnál nagyon bíznak abban, hogy a kötelező feladatok számával együtt a kiadások is csökkenni fognak. Habár az októberben újjáválasztott fideszes városvezetés már korábban jó néhány megszorító intézkedést hozott, a belső tartalékok nagy része kimerült. Egy lapunknak nyilatkozó, neve mellőzését kérő városházi tisztviselő szerint Pécs önállóan csak halogatni képes a problémáit, megoldani nem; az oktatási vagy az egészségügyi rendszer központi átalakításával milliárdos kiadásoktól szabadulhatna meg a város.

A tavasszal csődbe jutott Szigetvár azok közé a települések közé tartozik, amelyek mielőbb igyekeztek lezárni a számlavezető pénzintézettel folytatott tárgyalásokat, de ezzel párhuzamosan módosítani tudták az idei vészköltségvetést is. Kolonics János polgármester szerint már az októberi testületi ülések is azt bizonyították, hogy összefogással meg lehet oldani a gondokat: a város ismét egy saját tulajdonú távfűtő cég létrehozását tervezi, de nem mondtak le arról sem, hogy a kórházat újra a helyhatóság működtesse. Szigetváron is elsősorban azt szeretnék, ha az elmúlt évek során kapott pluszfeladatoktól és a velük járó adminisztrációs terhektől szabadulhatna meg a város.

A szombathelyi önkormányzat a működőképességet megőrző jövő évi költségvetés összeállítását tekinti legfontosabb feladatának, az elmúlt években megtízszereződött adósságállomány mellett elsősorban költségcsökkentő intézkedésekkel igyekeznek úrrá lenni a helyzeten. Az ellenzéki MSZP-frakció szerint a fideszes városvezetésnek csak akkor van esélye minderre, ha számon kéri a kormány ígéreteit. Pénzt a jelenlegi helyzetben aligha tudnak adni, de a kötelező feladatok jelentős mértékű, legalább 30 százalékos visszafogására mindenképp szükség lenne.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet