A magyar idegenforgalom közeljövőjét nagyban meghatározhatja, hogy milyen gyorsan sikerül lokalizálni, illetve felszámolni a vörösiszap-katasztrófa okozta tényleges és kommunikációs csapásokat - a lapunk által megkérdezett turisztikai szakemberek szerint itt is sokba kerül majd a kárelhárítás. A külföldi sajtó ugyanis magyarországi katasztrófáról beszél, miközben jelentős károk csak egy turisztikai szempontból nem meghatározó kistérségben keletkeztek. Az egész ágazatnak gyorsan össze kell fognia annak érdekében, hogy idehaza és külföldön bebizonyítsuk, a turisztikai létesítményeket nem érte kár, azokat semmilyen veszély nem fenyegeti - mondta lapunknak Vancsura Miklós, a Sárvári Gyógyfürdő Kft. ügyvezető igazgatója, a Magyar Fürdőszövetség (MFSZ) ügyvezető elnöke. Tudatosítani kell, hogy a vízbázisok nem szennyeződtek, az érintett folyószakaszok regenerálódnak. Ez persze sokba kerül majd, ám a pr-osok már a gátakon vannak. Az ajkai térségtől alig 50 kilométere lévő Sárváron egyébként nem tapasztaltak vendégszámcsökkenést és nem is számítanak erre, de arra sem, hogy a rábai vízi turizmus veszélybe kerül.
Hasonlóan vélekednek a legnagyobb, egész évben nyitva tartó balatoni, hévízi, illetve zalakarosi szállodákban is. Azt tartják a legfontosabbnak, hogy mielőbb megnyugtató megoldás szülessen a műszaki problémákra és ezt jól kommunikáljuk. A gyorsaság nagyon fontos, hiszen már a téli szezonra foglalnak szállást a vendégek. Korsós Nikolett, az utazásszervezéssel foglalkozó Magyar Tenger Kft. főmunkatársa szerint idegenforgalmi szempontból szerencsés, hogy olyan időszakban következett be a tragédia, amikor úgyis kevesen jönnek. Ettől függetlenül az elmúlt napokban, nem nagy számban, de mondtak le a balatoni régiót is érintő utakat a katasztrófára hivatkozva. Az éleződő versenyben a szereplők egy része hajlamos felnagyítani mások gondjait, és az ajkai térség a térképen tényleg nincs messze a Balatontól. Korsós úgy véli, egy kampány keretében nem ártana visszahívni a nemzetközi sajtót Magyarországra, bemutatva a valós helyzetet, erre szerinte sokan áldoznának is.
A hétvégén a jó idő ellenére a szokásosnál kevesebben jöttek evezni a Mosoni-Dunára; az ott csónakházat és panziót üzemeltető Gazda Károly lapunknak elmondta, hosszan győzködött egy vízi programokat szervező osztrák utazási irodát arról, hogy nincs veszély a térségben - végül ez csak 50 százalékos árcsökkentéssel sikerült. Ha nem lesz újabb katasztrófa, néhány hét alatt megnyugodhatnak a kedélyek - véli Gazda -, de az biztos, hogy egy darabig sokan kérnek majd árengedményt. A legnagyobb gondokkal az ágazatban dolgozó helyieknek kell szembenézniük. A térségben az elmúlt években ígéretesen fejlődött a horgászturizmus, Kolontár határában van a környék egyik legjobb horgásztava, egyre többen szobakiadással is foglalkoztak a Torna völgyében. A munka gyümölcse most kezdett beérni - mondta Zombori Ferenc, az egyik helyi horgászegyesület vezetője. Bár a térség legfontosabb horgászvizein eddig nem tapasztaltak szennyeződést, egy ideig a korábban rendszeresen idelátogatókat is nagyon nehéz lesz meggyőzni arról, hogy minden rendben van. Zombori szerint a katasztrófa elvette több száz, a térségben részben vagy egészben a turizmusból élő ember kenyerét is.
