Magyarország gazdasági hídfőállás lehet Kína számára, hiszen a régióba irányuló kínai befektetések jelentős része itt valósul meg. Jelenleg még a magyarnál négyszer nagyobb lengyel piacra érkezik a legnagyobb összegű működőtőke az ázsiai országból, de könnyen változhat a kép, hiszen a két legjelentősebb európai projekt már Magyarországhoz köthető.
A vezető ázsiai poliuretán-gyártó, a Peking és Sanghaj között fekvő jantai székhelyű Wanhua és a néhány év alatt a világ egyik meghatározó hálózati technológiai cégévé vált Huawei is ide összpontosítja európai aktivitását. Kazincbarcikán, a BorsodChemnél dupla előnnyel találkoztunk - nyilatkozta a Napinak Howard Ding, a Wanhua vezérigazgató-helyettese. Egyrészt a nagy hagyományokkal rendelkező üzem kitűnő gyártóbázist jelent számunkra, másfelől a BorsodChem kiváló hozzáférést biztosít az európai piacokhoz. Egy Közép-Európában létrehozott bázissal sokkal jobban ki tudjuk szolgálni ügyfeleinket, mint jelenleg - mondta.
A Wanhua már most is a világ öt vezető izocianát-gyártójának egyike és néhány éven belül dobogóra szeretne kerülni. Az ehhez kialakított globális stratégiájában játszik kulcsszerepet a BorsodChem, amelynek jelenleg 38 százalékos tulajdonosa a kínai cég. A kisebbségi részesedésért eddig 140 millió eurót fizetett ki a Wanhua, szakértők szerint a százszázalékos tulajdonrész megszerzése további, milliárd euró nagyságrendű tőkeinjekciót igényel. Már ezzel a projekttel is a régió kiemelt célországává válna Magyarország a térségbe irányuló kínai tőke számára, de a Wanhua nem az egyedüli jelentős érdeklődő. Az itt több éve aktív Huawei számára Magyarország nagyon fontos bázis Európában. A logisztikai előnyök, a magasan képzett munkaerő és az Európában még mindig versenyképes bérszínvonal miatt választották Magyarországot európai támogatói központnak - tudatták lapunkkal. A cég nyitott további befektetésekre, de egyelőre még vizsgálják a lehetőségeket.
