Aligha véletlen, hogy valamennyi érintett, a választásokon győztes vidéki polgármester programjában szerepelt a helyi repülőtér sorsa. A ma is zömében a helyhatóságok által fenntartott légi bázisok, illetve az azokat működtető cégek talpon maradását egyre nehezebb kigazdálkodni, ráadásul tőkebevonásra, értékesítésre, sőt immár a bérbe adásra is kevés esély van. Több nagyváros új összetételű képviselő-testülete még ebben az évben napirendre akarja tűzni a kérdést.
Abban mindenki egyetért, hogy a jelenlegi állapotok nem tarthatók. A Szekszárd közelében lévő őcsényi repülőtér tulajdonosai már az év elején döntöttek: az évente képződő több millió forint veszteség miatt végelszámolják a légi bázist működtető céget. Az Őcsényi Repülőtér Működtető és Fejlesztő Kht.-t a helyi önkormányzat és az Őcsény Airport Kft. azt követően hozta létre, hogy a légi bázis 2001-ben a helyhatóság tulajdonába került.
Többszöri próbálkozás ellenére mindeddig nem sikerült túladni a Pécs közelében lévő pogányi repülőtéren sem. Az elmúlt évek során több milliárd forint költséggel fejlesztett légikikötő ma is veszteségesen működik, pedig a többségi tulajdonos pécsi önkormányzat az elmúlt hónapokban gőzerővel igyekezett leszorítani a működési költségeket.
A veszprémi és szentkirályszabadjai önkormányzat nem sokkal a választások előtt döntött arról, hogy eláll a BudaWest Zrt.-vel még 2006-ban kötött szerződéstől, miután a beruházó a megadott határidőig - 2010 szeptemberéig - nem teljesítette az abban vállaltakat. A több mint 440 hektáros ingatlan ingyenes vagyonjuttatással még 2005-ben került a két önkormányzat tulajdonába, s azt 1,2 milliárd forintért adták tovább a BudaWestnek.
A többségi tulajdonos győri önkormányzat a közelmúltban kétszer hirdette meg az elmúlt évek során ugyancsak jelentős költséggel fejlesztett péri repülőteret, ám nem sikerült túladni rajta. Ahhoz, hogy a légi bázis nagyobb gépek fogadására is alkalmas legyen, tovább kellene fejleszteni. A városházán közölték: az új összetételű képviselő-testületnek hamarosan döntenie kell arról, hogy a város maga vállalja a programot, újabb pályázatot írnak ki vagy más megoldást keresnek.
A zalaegerszegi önkormányzat is folyamatosan küzd repülőterével. Az andráshidai légi bázist korábban azzal a feltétellel adta az állam díjmentesen a helyhatóság tulajdonába, hogy ott 2013 végéig biztosítani kell a repülés feltételeit. Az önkormányzat a Be-Szi Top Kft.-vel kötött szereződést a működtetésre, ám a cég tavaly a felszámolás sorsára jutott. Ezt követően a város egy másik társasággal kötött üzemeltetési szerződést. A repülőtér jelenlegi állapotában nagyobb gépek fogadására nem alkalmas, jobbára csak a sportrepülést szolgálja.
