- Gondosabb és gyakoribb ellenőrzéssel elkerülhető lett volna a tragédia?
- A gátak állapotát naponta szemrevételezéssel és mintavétellel is ellenőriztük. Az utóbbi alapján készült monitoringjelentéseket pedig a környezetvédelmi hatóság független szakértőkkel is megvizsgáltatta. Ezért biztosan állíthatjuk, hogy az ellenőrzésben semmiféle hiányosság nem merült fel. A technológiai szemle és a laboratóriumi résfalon belüli utolsó vízmintaelemzés ugyanakkor semmilyen előjelét nem mutatta a gátszakadásnak.
- Úgy tudni, hogy a szakadást egy agyagos alapon álló gátrész megcsúszása okozta. Ez már biztosra vehető?
- Egyelőre még vizsgálják a történtek okát, de nagyon valószínű, hogy ez történt. A gátat magas aktív kalcium-oxid-tartalmú salakból építették, amelynek szilárdsága a közepes betonéval egyenlő, így fizikai állapota nem lehet kiváltó oka a szakadásnak.
- A vörösiszap-tároló is a cég tulajdonában és kezelésében volt?
- Igen, természetesen. Nem igazak azok a híresztelések, miszerint a terület gondozását és karbantartását kiadtuk volna egy másik cégnek.
- Ki viseli a bekövetkezett károk következményeit, milyen kártérítést kapnak a környező települések lakói?
- A Mal teljes körű biztosítással rendelkezik, így a kártérítésre ennek alapján van lehetőség. A helyreállítást és a cég vagyonában keletkezett károkat a biztosító fizeti, a harmadik félnek, azaz a környező települések lakóinak okozott károkkal kapcsolatban pedig már folynak a tárgyalások az Allianz biztosítóval. Cégünk tegnap már 30 milliós gyorssegélyt nyújtott az érintett három település lakóinak és a minél gyorsabb kárenyhítés érdekében munkásokat is küldtünk a katasztrófa sújtotta területre. Az is biztosnak látszik, hogy a biztosító által fizetendő kártérítés mellett a Malnak szerepe lesz az elszenvedett károk enyhítésében.
