Nemcsak idehaza, hanem világszerte nem volt még példa arra, hogy az iparág akkora katasztrófát okozzon, mint hétfőn, amikor átszakadt az ajkai timföldgyár iszaptározójának gátja. A legfrissebb adatok szerint több mint egymillió köbméter mérgező és maró vörös iszap zúdult három Veszprém megyei településre. Egyelőre azt sem tudni pontosan, hogy hány áldozata van a gátszakadásnak, hiszen több embert még keresnek. Egyelőre a károk is felbecsülhetetlenek, az előzetes becslésekben tízmilliárd forintot sem zárnak ki. Az biztos, hogy az érintett térségben több száz házat öntött el az iszap, mintegy 40 hektáros területen szennyeződtek a környékbeli földek, folyók, illetve patakok, s az áradat elmosott egy közeli vasúti pályát. Tovább növeli a gondokat, hogy a Marcalba ömlött szennyező anyag eljuthat a Rábába és a Dunába is. A katasztrófa, illetve az ezt követő, akár évekig is eltartó helyreállítás nemcsak a tározó tulajdonosának, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nek kerül majd sokba, hanem az adófizetőknek, a térség önkormányzatainak és a biztosítóknak is. Az érintett helyhatóságoktól, illetve a mentésben részt vevő egységektől kapott információk szerint a legjelentősebb károk Kolontáron, Devecseren és Somlóvásárhelyen keletkeztek, de a Torna völgyében több más térségbeli kisebb települést is elért a szennyező anyag. A vörösiszap-tárolóhoz legközelebb lévő Kolontárra hétfőn kora délután csapott le az áradat, miután már a Torna-patak sem tudott megbirkózni az elemekkel. A sárlavina a patak két oldalán percek alatt mindent letarolt. Itt van a legtöbb áldozat és sérült is. A pompejii méretű katasztrófa láttán többen a templomdombon kerestek menedéket. Az épület emeletére menekült iskolásokat úgy kellett kimenteni.
Tili Károly, a mindössze 800 lakosú település polgármestere elmondta, a mintegy 250-ből legalább ötven ház szenvedett súlyos károkat, közülük több szinte teljesen megsemmisült. A polgármester hozzátette, az apró kis bakonyi falu még jelentős segítséggel is nehezen birkózik majd meg a helyreállítással. Kolontár közelében van egyébként a térség egyik legjobb hírű horgásztava, amely élteti a falusi turizmust is. A katasztrófa során egyébként több helyi szállás, illetve vendéglátóhely is károkat szenvedett. A katasztrófa sújtotta legnagyobb településen, Devecseren legalább 250 házat és húsz utcát méteres magasságban öntött el a vörös iszap - tájékoztatták lapunkat a városházán. Az iskolában, ahol az otthonuk elhagyására kényszerülőket helyezték el, tegnap nem volt tanítás, a település szinte valamennyi lakója a mentést segíti. A rendőrség pedig az elhagyott házakat őrzi.
Toldi Tamás, Devecser polgármestere elmondta, az áldozatok és a sérültek felkutatása után minden házban helyreállítják az ivóvíz- és áramszolgáltatást, és az iszaptól mielőbb megtisztítják a város utcáit, illetve az udvarokat és a házakat. Nem kizárt, hogy több olyan lakóépület is lesz, amelyet le kell majd bontani.
