BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A korrupció a tőkebeáramlást is lefékezi

2010. szeptember 27. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A korrupciót és a kiterjedt bürokráciát tartja ma is a külföldi befektetések legnagyobb gátjának a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham). Dávid Péter, a szervezet igazgatója nagy jelentőségűnek értékelte az elmúlt héten bejelentett óriásberuházásokat - Audi, Opel -, úgy véli, az ország versenyképességét bizonyítja, ha két ilyen nagyságrendű fejlesztés helyszínéül minket választanak. Az AmCham igazgatója a kedvező jelek ellenére sem felhőtlenül optimista: az üzleti életet is megbénító korrupció a külföldi befektetések első számú "közellensége".

A tavaszi választási küzdelemnek ez volt az egyik kulcseleme, de eddig a szavakon kívül nem történt semmi a megfékezésére, a közbeszerzések átalakítására és transzparenssé tételére - figyelmeztet Dávid Péter. Az internet nyújtotta átláthatóság bizalmat ébreszthetne a befektetőkben, feltéve hogy a kiírások mellett az ajánlatok és a bírálat menete is követhető lenne a neten. Nem kevésbé aggályos az áttekinthetetlen pártfinanszírozás - ez éppolyan ingoványos terület, mint a közbeszerzéseké, mindkettő elriaszthatja a Magyarország iránt érdeklődőket.
Az első nagy "menekülő hullámon" már túl vagyunk - értékelte az itt levő cégek profitrepatriálásának helyzetét az AmCham vezetője. Akik itt maradnak, azok továbbra is látnak fantáziát a magyarországi tevékenységben. Az itt maradó profitot ugyanakkor jelentős részük nem terjeszkedésre, hanem kutatás-fejlesztésre és oktatásra költi - példaként a GE és a National Instruments ilyen célú beruházásait említette meg.

A német és osztrák cégek magyarországi jelenlétét a folyamatos tőkebefektetés jellemzi - mondta lapunknak Dirk Wölfer, a Német-Magyar Gazdasági Kamara kommunikációs osztályvezetője -, a német ajkú invesztorok számára nemcsak a magasan képzett munkaerő, de a vállalati kapcsolatok, a stabil beszállítói háttér és a kitűnő logisztika is roppant előnyt jelentenek. Ezért a kiugró nagyságú befektetések mellett évente mindvégig jelentős, stabil tőkebefektetések jellemzik a német-magyar gazdasági kapcsolatokat. A nagy cégek mellett meghatározóak a kis- és közepes vállalkozások - egy részük még a válság idején is bővítette tevékenységét.

A német cégek tekintélyes része visszaforgatja profitját az itteni termelésbe - húzta alá Wölfer. Ezt jól mutatja egy adat: míg a teljes FDI-ból a német cégek csak 30 százalékkal részesednek, a visszaforgatott tőke 50 százaléka őrájuk jut.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet