BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tehercsökkentés is kell a Széchenyi terv mellé

2010. augusztus 15. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jóllehet a gyenge forint gazdaságélénkítő hatását a megdrágult import miatt még számos, csak a hazai piacra termelő cég is ki tudja használni, a lapunk által megkérdezett vállalatvezetők szinte kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy csak a beruházásokat és a foglalkoztatást ösztönző gazdaságpolitika hozhat tartós fellendülést. Sokat segíthet az új Széchenyi terv is, de csak akkor, ha a forrásokat jól használják fel, pénzszórásra nincs szükség. Szalay Antal, a világ vezető autógyárait is kiszolgáló Provertha Electronic Components Zrt. tulajdonosa kifejtette: évek óta várnak arra, hogy a gazdasági környezet javuljon s további jelentős beruházásokat tudjanak megvalósítani, például egy olyan korszerű galvanizálóüzemet, amely a csoport minden gyártóbázisát kiszolgálja. A több milliárdos programot már rég előkészítették, ám többszöri próbálkozás ellenére nem kaptak támogatást. Miután a rendelésállomány folyamatosan nő, a társaság saját erőből így is töretlenül fejleszt. A közelmúltban csak gépbeszerzésre több mint 600 millió forintot költöttek, a létszámot mintegy 150 fővel növelték, s abban bíznak, hogy az idén is elérik a tavalyi 3,5 milliárd forintos árbevételt (az akkor 30 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit).

Hosszú évek óta nem látott megrendelésdömpingről számolt be Katzer Zoltán, a tavaly még csődben lévő Ajka Kristály Üvegipari Kft. vezérigazgatója, az év végéig alig győzik majd a munkát. Ebben a gyengélkedő forint mellett annak is része van, hogy a válságban a konkurensek jelentős része tönkrement, illetve hogy beérnek az elmúlt időszak hatékonyságjavító intézkedései is. A tartós és kiszámítható növekedés beindításához, újabb fejlesztésekhez központi források is kellenek - tette hozzá Katzer -, a Széchenyi terv lendületet adhat, de csak akkor lehet igazán eredményes, ha egyéb, a vállalatok terheit valóban csökkentő lépésekkel is párosul.
A tavalyi 30 százalékos után az idén már mintegy 50 százalékos árbevétel-növekedéssel számol az osztrák Rickmar GmbH tulajdonában lévő, elsősorban kamerás, ipari megfigyelő rendszereket gyártó győri TIPA Vezérléstechnikai Kft. - közölte Székely László ügyvezető igazgató. A társaság rendelésállománya 2008 őszétől azért nő a korábbiaknál is nagyobb mértékben, mert a nagyvállalatok intenzív hatékonyságnövelő programokba kezdtek. Ahhoz, hogy ebbe a folyamatba a hazai kis- és középvállalkozások is bekapcsolódhassanak, állami segítségre, illetve a hitelfelvételi lehetőségek növelésére is szükség van. Székely hozzátette: a GDP-adatokban is megmutatkozik, hogy a környező országok egy része előbbre jár ezekben az ügyekben.

Takács László, a szintén osztrák tulajdonú csesztregi székhelyű Femat Hungária Kft. ügyvezető igazgatója szerint a hazai kkv-k jelentős része a válság után képtelen lesz egyedül talpra állni. A kapacitások kihasználása, a létszám megtartása érdekében az elmúlt két évben a Femat is szinte mindegyik beszállítójától kénytelen volt megválni, ám ha gazdaság valóban beindul, ismét nagy szükség lesz rájuk. Mindehhez központi forrásokra, hitelre, az adók és a járulékok, valamint a bürokrácia csökkentésére is szükség van. Ha ebből ismét nem lesz semmi, a nagy cégek külföldön kereshetnek beszállítókat - figyelmeztetett az ügyvezető igazgató, hozzátéve: ha a hazai gazdasági környezet valóban javul, hozzákezdenek egy újabb jelentős fejlesztési program előkészítéséhez.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet