Az idei januári átlagárakhoz viszonyítva 9,5, illetve 12 százalék közötti mértékben, átlagosan 10,1 százalékkal emelkednek a lakossági földgázárak április elsején - jelentette be a Magyar Energia Hivatal (MEH). A lakossági fogyasztók 20 köbméter/óránál kisebb fogyasztású része esetében ez átlagosan 9,98 százalékos emelkedést jelent. A 20-100 köbméter/óra fogyasztói kategóriába tartozó lakossági fogyasztók, például a társasházak számára átlagosan közel 9,5 százalékkal nő a földgáz ára. A nagyfogyasztóknak 10,2-12 százalékos emelkedéssel kell számolniuk. Éves összehasonlításban a 20 köbméter/óránál kisebb mérésű lakossági fogyasztói átlagár 1,6 százalékkal emelkedik, ez elmarad az infláció mértékétől; a többi fogyasztói kategóriában pedig éves összevetésben átlagosan 2,4 százalékos árcsökkenés mutatkozik.
A MEH-hez már korábban eljuttatott szándéknyilatkozatnak megfelelően március 5-én valamennyi egyetemes szolgáltató benyújtotta előzetes árváltoztatási kérelmét. Az egyetemes szolgáltatóknak a felhasználói árakban érvényesített földgáz beszerzési ára - az úgynevezett termékár - jogszabályban rögzített képlet szerint a március 1-jével dollárban megállapított importár, valamint a február 15.-március 12. közötti átlagos forint/dollár árfolyam szorzataként adódik. Az import termékár a március 1-jei rögzítést követően 8,4 százalékkal (dollárban), míg a fenti időszakban figyelembe vett forward dollárárfolyam 9,0 százalékkal emelkedett az előző negyedévben figyelembe vett értékhez képest. Az első negyedévben a fogyasztói árat mérséklő kompenzáció kimerülése további 3,7 forinttal emeli köbméterenként a végfelhasználói árat. A fenti tényezők változása miatt a végfelhasználói árak átlagosan 14,5 százalékkal emelkedtek volna, az energiaügyi tárca rendeletmódosításai azonban átalakították az egyetemes szolgáltatói ár számítási módszertanát, ez pedig befolyásolta a mostani árváltozás mértékét.
