BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A jegybank elégedett

2010. február 15. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénzügyi rendszer szabályozásával kapcsolatos elvárásokat maradéktalanul teljesítette Magyarország, ennek leglényegesebb pontja a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) kormánytól független szervvé alakítása - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. A szabályozási módosítások részeként létrejött a Pénzügyi Stabilitási Tanács, amely a PSZÁF, az MNB és a pénzügyi tárca szorosabb együttműködését teszi lehetővé - emelte ki a jegybank elnöke. A múlt héten benyújtott a kormány egy a PSZÁF tevékenységét módosító törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a felügyelet számára, hogy egy csőd szélére került bankban hatékonyabban tudja képviselni a betétesek érdekeit - akár még a tulajdonosokkal szemben is. A magyar bankok tőkehelyzete erős, a tőkemegfelelési mutató 2009 végén 12,9 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 12,6 százalékról - vagyis a bankrendszer képes ellátni a válság utáni feladatait. A tőkehelyzet javulása a 2009. évi jelentős nyereségnek, néhány banknál a tulajdonosi tőkeemelésnek és a visszafogott hitelezésnek a következménye - mondta Simor András.

A januári inflációs adat kellemetlen meglepetés volt az MNB számára - ismerte el Simor újságírói kérdésre válaszolva -, ugyanakkor a folyamatok magyarázhatóak. A válság következtében például csökkent a tartós fogyasztási cikkek és az autók súlya a fogyasztói kosárban. Ugyanakkor a jegybank szerint a következő hónapokban jelentősen mérséklődik a pénzromlás, a tényleges adat a háromszázalékos cél alá esik.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet