A fővárosi közgyűlés mai rendkívüli ülésén várhatóan elfogadja az idei forrásmegosztásról szóló rendelettervezetet, amely mintegy 216 milliárd forint elosztásáról szól. A főváros és a kerületek minimális, mindössze 17,4 milliárd forintos támogatást kapnak a költségvetésből (átengedett szja-bevételek révén), de a nagy összeget a 197,7 milliárd forintos iparűzési adóbevétel teszi ki, amely 0,9 százalékkal magasabb a 2009-re tervezett 196 milliárd forintnál. A rendelet készítői az idegenforgalmi adóból 1,4 milliárdos bevételt remélnek 2010-ben, ami 100 millió forinttal, vagyis 6,7 százalékkal alacsonyabb a tavalyi előirányzatnál.
A 216 milliárd forintos tételből a fővárosi önkormányzat 99,4 milliárd forintot kap - ez az idei várható bevétel ötödét teszi ki. A fennmaradó 117,2 milliárd forinton értelemszerűen a kerületek osztoznak, a támogatás 2,6 százalékkal magasabb a tavaly elosztott összegnél. A kerületeket eltérően érinti az idei rendelet: a legnagyobb nyertes a módosított számítások nyomán az V. és a XX. kerület, ugyanis 7,7 százalékkal nő a támogatásuk. A legkisebb belvárosi kerület összesen 1,6 milliárd forintot kap - a növekmény 115 millió forint -, míg a XX. kerület 4,1 milliárd forinttal részesül az elosztható forrásokból, ami 294 millió forintos növekedést takar. A forráselosztási rendelet vesztesei a fennmaradó belvárosi kerületek, ahol a támogatás 2,5 százalékkal csökken.
Abszolút értelemben az elosztható forrás zöme a nagy kerületekhez kerül: a XI. kerület 8,5 milliárd forinttal a legnagyobb részt hasítja ki magának, Kelenföldet Óbuda követi 8,4 milliárd forintos részesedésével.
