A Pénzügyminisztérium (PM) a tavalyi adóbevételek és az Alkotmánybíróság vagyonadót alapjaiban elutasító döntése ismeretében átírta a 2010-es költségvetés bevételi számait, ezek következtében összesen 165 milliárd forint adókieséssel számol. Az áfabevételek mintegy 17 milliárd forinttal, az szja- és a társasági adóbevételek pedig 45-45 milliárd forinttal lehetnek kisebbek a PM mai tudása szerint a tavaly novemberben elfogadott költségvetéshez képest. A jövedéki adóbevételeknél 30 milliárd forint elmaradással kalkulálnak, a vagyonadó elkaszálása pedig 49 milliárdos rést üt a büdzsén. Ez utóbbi tételt a stratégiai tartalék 49 milliárd forintos csökkentésével ellensúlyozza a kormány, míg az evából 20 milliárddal magasabb bevételt tervez - ám még így is 117 milliárdos lyuk tátong a bevételi oldalon az elfogadott törvényhez képest.
A hiányzó bevételeket a PM részint a kamatkiadásokra szánt összeg 46 milliárd forintos csökkentésével ellensúlyozza - mondván, a kamatpálya várhatóan a feltételezettnél kedvezőbben alakul -, de még így is marad egy 71 milliárdos rés a kiadások és a bevételek között, amelynek logikusan a hiányt kell(ene) növelnie. Ám a PM kitart amellett, hogy a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél tartható, ezt a mérlegben úgy támasztja alá, hogy a költségvetési szervek között átcsoportosított mintegy 362 milliárd forintból csupán 282 milliárd forintot költ el. Katona Tamás pénzügyi államtitkár a tárca tegnapi sajtótájékoztatóján az átcsoportosítások utáni kiadáscsökkenést azzal indokolta, hogy nem kerül sor minden tervezett közbeszerzésre - ám konkrétumokkal nem szolgált. Ugyanakkor megjegyezte, zárolást a hiánycél tartása érdekében most nem lát szükségesnek a kormány.
Az első hónapban a büdzsé 31,3 milliárd forintos többlettel zárt - ám míg a január elvileg rendre szufficites hónap, az idei nullán felüli eredmény egyszeri hatások következménye: a januári egyenleget javította, hogy a MÁV az első hónapban nem kapott támogatást a késedelmes igénybenyújtás miatt - ennek a 19 milliárd forintnak a kifizetése februárra csúszott át. A magánpénztári átlépések során decemberben 26 milliárd forintot fizettek be a költségvetésbe a pénztárak, januárban további 27 milliárd forintos többletbevétel keletkezett - ez a 27 milliárd forint szintén javította az egyenleget. Rontotta a hiánymutatót viszont a kórházak pluszfinanszírozása, ami 45 milliárd forintos többletkiadással járt - ezen folyamatok eredőjeként alakult ki a 31,3 milliárd forintos deficit.
A PM prognózisa szerint az államháztartás hiánya az első negyedév végén 651,3 milliárd forint lesz, ez a GDP 2,5 százalékát teszi ki. Az időarányosnál jóval gyengébb első negyed ellenére a szaktárca szerint tartható a 878,9 milliárd forintos év végi pénzforgalmi deficitcél, ami eredményszemléletben 3,8 százalékos GDP-arányos hiányt takar.
