A tavalyi 37,9 milliárdos többlet után az idén januárban 31,3 milliárd többlet keletkezett az önkormányzatok nélkül számított áht-egyenlegben. Az idei első hónapban a központi költségvetés és az elkülönített állami pénzalapok szufficittel zártak, míg a tb-alapok deficitet produkáltak. A januári többlet megszokott, ugyanis ekkor fizetik be a karácsonyi forgalom áfáját és a év végi bónuszok szja-ját a kincstárba, mindez bőven ellensúlyozza a januári kiadásokat. Csakhogy a kincstár legalább 30 milliárd forint extrabevételre tett szert januárban: 2009. december 31-éig léphettek vissza a nyugdíjkorhatárhoz közel álló magánnyugdíj-pénztári tagok a tisztán állami rendszerbe, az összesen mintegy 70 milliárd forint megtakarításukat átutalják a költségvetésbe. Decemberben 26,3 milliárd folyt be ebből a forrásból, januárban - információink szerint - mintegy 30 milliárd forint. Így a januári többlet mértéke gyakorlatilag megegyezik ezzel a "talált" pénzzel. A PM tavaly óta nem ad havi prognózisokat, nem lehet tudni, hogy az éves hiánytervbe miként illeszkedik az átlagnál gyengébb első havi adat. A tervek szerint az első negyedévben - a korábbi évekhez hasonlóan - az áht-deficit meghaladja az időarányosat az idén is, elérheti a 651 milliárd forintot, miközben az elsődleges (kamatkiadások nélkül számított) hiány 287 milliárd forint lesz.
