A tavalyi visszaesés után a GDP 0,3 százalékos "növekedését" jósolják a Takarékbank elemzői 2010-re - mindezt 3,8 százalékos pénzromlás mellett. A pozitív nulla növekedést a készletek feltöltésétől és a beruházások megindulásától várjuk - mondta Suppan Gergely szenior elemző. A kormány prognózisához képest simítottabb gazdasági gyorsulást várnak, hiszen a PM előrejelzése szerint idén még 0,3 százalékkal csökken a GDP, míg jövőre már meghaladhatja a három százalékot a növekedés. Suppan az idei első negyedre várja a fordulatot a GDP-ben. Óvatos jelek mutatnak az exportorientált cégeknél a munkaerő-kereslet növekedésére - ám a belpiacokra termelő cégek még elbocsátanak, így a munkanélküliség javulására idén még nem lehet számítani - szól a prognózis.
Amennyiben a külső kereslet nyomán beindul és marad a gazdasági növekedés, az kis késéssel a belső keresletet is élénkítheti - így elkezdődhet a tartós fellendülés. Ezt tovább ösztönözhetik a 2011-ben esedékes adócsökkentések, ám ezt a külső kereslet kifulladása veszélyeztetné. Magyarország a növekedési ütemben középtávon fölzárkózhat a régió többi országához, ráadásul nincs szüksége további keresletszűkítő intézkedésekre - szemben a lengyel vagy a cseh költségvetéssel.
A Takarékbank elemzői az áht-hiánnyal kapcsolatban optimisták: a tavalyi 3,8 százalék után 2010-re 3,8 százalékot jeleznek, majd 2011-ben három százalékra mérséklődést. Suppan szerint akkor volna ok aggodalomra, ha a Fidesz eddigi kijelentéseit szó szerint vennék. A következő kormánynak azonban kicsi a mozgástere, az ország ellen uniós túlzottdeficit-eljárás folyik, ráadásul a EU a vállalásokat komolyabban ellenőrzi - okulva a görög példán. Az áht-deficitet növeli, ha az új kormány konszolidálja az állami és önkormányzati cégeket, ám ez nem járna többletadóssággal és nem is tartós intézkedés. Ha a Fidesz ragaszkodik az adócsökkentési tervéhez, az tovább szűkítené a leendő kormány költségvetési mozgásterét.
