A magyar kormány megfelelő lépéseket tett eddig arra, hogy államháztartási hiányát az előírt, a GDP-hez viszonyított háromszázalékos szint alá szorítsa a 2011-es céldátumra, de jövőre még további intézkedésekre lesz szükség - állapította meg szerdán kiadott értékelésében az Európai Bizottság. A bizottság úgy vélte azonban, a már bejelentett, egyelőre kompenzálás nélküli 2011-es adócsökkentések miatt kiegészítő intézkedésekre is szükség lesz. A testület megállapította, hogy egyelőre nincs szükség újabb lépésre a túlzott deficit miatti eljárásban Magyarország esetében.
Joaquín Almunia pénzügyi biztos kiemelte azonban, ahhoz, hogy a deficit a GDP három százaléka alá csökkenjen, folytatni kell az erőfeszítéseket. Az értékelés megállapította, hogy a tavalyi 3,9 százalékos deficitcélt sikerült tartania a kormánynak, köszönhetően elsősorban a tavaly elfogadott konszolidációs intézkedéseknek, amelyek összességében a bruttó össztermék 1,5 százalékára rúgtak. Az idei évre elfogadott költségvetés Brüsszel szerint szintén összhangban van a 3,8 százalékos hiánycéllal - áll a szövegben, amely külön méltatja, hogy a nyugdíj- és a társadalombiztosítás területén szerkezeti jellegű reformintézkedések is helyet kaptak.
A bizottság kiemelte, hogy az eddigi végrehajtás is megfelel a kijelölt kereteknek, emellett megkezdődött a munka a tervezési eljárások és az ellenőrzés további javítására, amelynek eredménye egy középtávon is megerősített államháztartási környezet lehet. Mindezzel együtt a bizottság már az idei deficitcélnál is lát jelentős kockázati tényezőket mind bevételi, mind kiadási oldalon. Ami 2011-et illeti, Brüsszel szerint félszázalékos GDP-kiigazítást kell még további intézkedésekkel biztosítani.
