BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Évtizedes csúcson a közintézmények tartozásai

2010. január 18. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

December utolsó napjaiban - amikor kiderült, hogy a költségvetés a vártnál jobban teljesít - a kormány a lehetőségeihez mérten törleszteni kezdte korábbi tartozásait, s a visszatartott pénzek csökkentették a költségvetési intézmények tartozásállományát - derül ki az államkincstár adataiból. December végén a 450 költségvetési intézmény kifizetetlen számlaállománya 29,8 milliárd forint volt, ami 2,8 milliárddal kevesebb az előző havinál, ám 19,6 milliárd forinttal több az előző évi záróállománynál. A költségvetési intézmények szinte kizárólag a beszállítóiknak tartoznak, ugyanis a tartozások túlnyomó része, 28,9 milliárd forint e cégek kasszájából hiányzott, míg az államnak 0,9 milliárddal voltak adósak.

A december végi adatokat tekintve az elmúlt 13 év legrosszabb decemberi adata a mostani - korábbról pedig nem közöl adatokat a Magyar Államkincstár. Az elmúlt évet az intézmények 12 milliárdos tartozással kezdték, az első félévben lassan emelkedett a szint, majd a második félévben harmincmilliárd forint fölé nőtt - ekkor már teljes szigorral működött a költségvetési kontroll.

Jellemzően kórházak, rendőrségek és börtönök számolnak be arról a kincstárnak, hogy komoly tartozásaik vannak, amelyek sokszor bőven 60 napon túliak: a csúcstartó az Állami Egészségügyi Központ (Honvédkórház), mivel a honvédség a fenntartó, így a HM sorban szerepel a kórház 4,9 milliárd forintos tartozásállománya. A második helyen szintén kórház található, az oktatási tárca által felügyelt Pécsi Tudományegyetem, pontosabban annak klinikája. A pécsi egyetem tartozása 2,8 milliárd forint. A harmadik helyre a Budapesti Rendőr-főkapitányság került, ahol a kifizetetlen számlák hajszálnyival elmaradtak a 950 millió forinttól. A dobogóról így lemaradt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága 793 millió forintos kiegyenlítetlen számláival. Több megyei rendőrség is küszködik a számlákkal, erre az elmúlt évben többször volt példa, de 2009 második felében már több büntetés-végrehajtási intézmény is beszámolt kisebb-nagyobb tartozásokról.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet