BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az idei hiányért aggódik a KT

A vártnál jobb 2009-es áht-deficit az idei hiánycél kockázatait növeli - véli Kopits György. A Költségvetési Tanács elnöke a kormánytól részletesebb - éven belüli - prognózisokat kér, nem utolsósorban a kormányváltás miatt.

2010. január 14. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2010-es 3,8 százalékos GDP-arányos ESA-hiánycél megvalósítható, ám "eléggé jelentős kockázatok" vannak az önkormányzati szektorban - mondta Kopits György, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke a testület évnyitó tájékoztatóján. E kockázatok (az önkormányzati szektor költekezése, az állami cégek vesztesége) a GDP 0,75 százalékára is rúghatnak, ám mindezekkel együtt 2010-re jóval reálisabb költségvetési tervezet készült, mint bármikor az előző években. Majdhogynem olyan, mintha egy másik országban készült volna a mostani büdzsé - fogalmazott Kopits. Az idei deficitcél teljesülését veszélyezteti a vártnál kedvezőbb 2009-es hiány is, mivel a tanács véleménye szerint a jövedéki adójegyek vásárlásának előrehozása miatt az idei bevétel a GDP 0,2 százalékával kisebb lehet a tervezettnél.

A Fidesz hétszázalékos "deficitkilátásaira" a KT nem reagál - mondta az elnök, aki szerint a testület csak formális törvényjavaslatokról készít elemzéseket és előrejelzéseket. Az állami vállalatok múltbeli veszteségeinek elszámolása pedig nem pénzügyi, hanem politikai kérdés, s az nincs hatással a pénzügyi folyamatokra - tette hozzá Kopits. Oblath Gábor KT-tag szerint az ellenzéki párt hétszázalékos előrejelzése nem vethető össze a tanács hiányprognózisával - ugyanis a két prognózis más-más költségvetés-politikai döntéseket feltételez.
Az elnök szerint az átláthatóság érdekében szükséges, hogy az adófizetőknek legyen aktuális ismeretük e cégek gazdálkodásáról - ez elemi joguk, ezért a testület nem enged a zéró tolerancia elvéből. Ezen sokat segít, hogy 2011-től az előző évben az állami cégek által felhalmozott nettó nyereséget az eredményszemléletű hiányban el kell számolni - ez megakadályozza a több tíz milliárdos adósságok felhalmozását a BKV, a MÁV és minden állami cég esetében.

A tanács egy új javaslattal is előállt, amiben arra kéri a kormányt - nem utolsósorban a kormányváltásra gondolva -, hogy adjon a költségvetési hiányra, valamint az azt befolyásoló főbb kiadási és bevételi tételek lefutására éven belüli előrejelzést. A PM tavaly szakított azzal a gyakorlattal, hogy havi és negyedéves prognózist ad a költségvetési tételek alakulására. A tárca szerint a költségvetés 2010. első negyedévi hiánya elérheti a 651 milliárd forintot - ez az éves pénzforgalmi deficitcél 75 százaléka. Erre reagálva Kopits annyit mondott: még nem tudni, hogy ez a hiány mennyiben a szezonális okokból fakad, illetve mennyiben magyarázzák egyszeri hatások.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet