Februártól indulnak az idei központi munkahelyteremtő programok, amelyeket a munkaerő-piaci alapból finanszíroznak - jelentette be Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Idén mindössze kétmilliárd forintot szán az alap erre a célra, elsősorban a hátrányos helyzetű régiókban működő kis és közepes cégeket támogatják ebből a forrásból. (A munkaerő-piaci alap kiadási főösszege az idén 313 milliárd forint lehet, 332 milliárd forint bevétel mellett.)
Tavaly a központi pályázatok keretében a munkaerő-piaci alapból 2,5 milliárd forintot fordítottak munkahelyteremtésre és -megőrzésre: a végleges adatok szerint 251 cég kapott támogatást és 2300 új munkahely keletkezett. Idén munkahelyteremtő támogatásokra 1,5 milliárd forintot szán az alap, így összesen 1400 új munkahely keletkezhet állami támogatással. A másfél milliárd forintos kereten belül 200 milliót különítettek el a magas hozzáadott értékű munkahelyek teremtésére, ami 250 magasan képzett hazai szakember foglakoztatására ad lehetőséget, míg a távmunka ösztönzésére 440 millió forintnyi támogatást szánnak, ez 600 új munkahelyet jelenthet - mondta Simon Gábor. A munkahelymegőrző támogatások kerete 550 millió forint, ami az államtitkár szerint 3500-4000 alkalmazott munkahelyének megmentését teszi lehetővé - elsősorban a hátrányos helyzetű régiókban.
