A Pénzügyminisztérium és a kormány december végéig az általános tartalékon csücsült, ami az utolsó mentsvárat jelentette volna arra az esetre, ha a decemberi adóbevételek elmaradnak a várakozásoktól. Mint azóta már ismert, decemberben 205 milliárd forintos többlet keletkezett az államháztartásban: az év utolsó napjaiban már látható volt, hogy a pénzforgalmi hiánycélt bőven tartani tudja a tárca.
Éppen ezért a minisztérium az utolsó napokban kifizetett minden olyan tételt, amivel kvázi elígérkezett vagy csökkenteni tudta a nyomást a 2010-es költségvetésen. Az első csoportba tartozott az adó- és vámhivatalnokok prémiumkifizetése, míg az idei költségvetésen könnyítettek azzal, hogy a lakástámogatásokat fordulónap előtt utalták át a bankoknak. A vártnál nagyobb adóbevételeknek köszönhetően az általános tartalék jelentős költekezésére is sort keríthet a kormányzat: december 29-én 11,1 milliárd forintot utalt ki a tartalékból az államkincstár, ami a tavaly januári induló összeg (47,2 milliárd forint) 23 százaléka. A kormány döntése értelmében 1,9 milliárd forintot a kancellária a felső- és középfokú oktatásban használt számítógépes szoftverek licencdíjainak kifizetésére fordított. Ugyancsak a kancellária kapott kétmilliárd forintot készenléti informatikai rendszerek üzemeltetésére - e két tétel egyértelműen az idei költségvetést tehermentesíti.
Hasonló a helyzet a külügy 5,2 milliárd forintos támogatásával, amit, úgymond, nemzetközi tagdíjak fizetésére használhat fel a diplomácia. Miután az összeg a tárca idei költségvetésének tíz százaléka, a döntés révén a megszorítások ellenére a 2010-es költségvetés egyik nyertesévé avanzsált a külügy. (Érdekes az is, hogy a minisztérium idei költségveté-sében egyetlen fillért nem terveztek előzetesen ilyen címen.) Az oktatási minisztérium mindössze 550 millió forintot kapott az általános tartalékból, amit oktatási és művészeti intézmények támogatására fordíthat.
Az önkormányzati tárca a sokat bírált sporttámogatást fejelheti meg 200 millióval, míg a honvédelmi tárca 800 milliós plusztámogatását a honvédség kiadásaira könyvelték el.
