BUX 140433.03 0,58 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ugrasztottak a kamatok

2010. január 5. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás eredményszemléletű (ESA) hiánya szeptember végén 711 milliárd forint volt, ami a GDP 3,7 százalékának felelt meg - derül ki a KSH tegnap közölt adataiból. Így a kormányzati szektor hiánya a január-szeptemberi időszakban 270 milliárd forinttal (a GDP 1,4 százalékával) volt magasabb, mint 2008 hasonló időszakában. A statisztikai hivatal összesítése szerint a bevételek 2008-hoz mérten 0,3 százalékkal csökkentek, elsősorban a jövedelemadó-bevételek 6,2 százalékos visszaesése következtében. A termelési és import-adóbevételek egy százalékponttal mérséklődtek, miközben a fogyasztási adóbevételek - köszönhetően az áfa évközi öt százalékpontos emelésének - 4,6 százalékkal emelkedtek. A társadalombiztosítási alapok járulékbevétele - az szja-val párhuzamosan - 6,2 százalékkal csökkent 2008-hoz képest - legalábbis a január-szeptember közötti időszakban.
A 0,3 százalékos bevételcsökkenéssel párhuzamosan az államháztartási kiadások 2,6 százalékkal emelkedtek: különösen gyors ütemben, 10,8 százalékkal bővültek a költségvetés kamatkiadásai, ezek nélkül számolva az állami kiadásnövekedés már csak 1,8 százalékkal bővült. A költségvetés dologi kiadásai 4,1 százalékkal, a pénzbeli szociális transzferek pedig 3,2 százalékkal növekedtek az első háromnegyed éves összehasonlításban. A szociális transzfereken belül kiugró mértékben, 46 százalékkal nőttek a munkanélkülieknek fizetett ellátások a válság következtében. A kiadási oldalon belül is voltak olyan tételek 2009. I-III. negyedében, ahol csökkentek a kifizetések: a beruházásokra fordított összeg 6,4 százalékkal, míg a közalkalmazottaknak fizetett bérkiadások négy százalékkal mérséklődtek.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet