BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túlteljesültek az áfa- és jövedékiadó-bevételek

2010. január 5. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Minden várakozáson felül kedvezően alakultak az államháztartási folyamatok, hisz a kincstár 205 milliárd forintos többletet könyvelhetett el a várt 135 milliárd forintos szufficittel szemben. Az éves hiány így 918,6 milliárd forintra csökkent - ami megközelíti a tavalyi 910,6 milliárdos hiányt. (A tavalyinál kisebb deficitet utoljára 2001-ben produkált az államháztartás.) Oszkó Péter pénzügyminiszter a Napinak elmondta, hogy az áfabevételek jóval várakozáson felül teljesültek, ugyanakkor a társasági adóbevételek elmaradtak a várakozásoktól. A képet árnyalja, hogy a társaságok különadója viszont túlteljesült - tette hozzá a pénzügyminiszter. Oszkó szerint a kincstári biztosi rendszer beváltotta a hozzá fűzött reményeket, de a költségvetési intézmények önkontrollja is segítette a kiadások tartását - ami biztató a 2010-es évre nézve is. Oszkó felhívta a figyelmet arra, hogy az államháztartás hiányánál úgy sikerült a 2008-as szintet tartani, hogy közben a gazdaság visszaesett.
A kormány az év utolsó napjaiban nem kezdett osztogatásba, ám előrehoztak olyan kiadásokat, amelyek tehermentesítik az idei költségvetést. Ilyen például a lakástámogatások decemberi kifizetése vagy az APEH és VPOP dolgozóinak kifizetett jutalom. A pénzügyminiszter szerint a decemberi adóbevételek alakulása nyomán az idei bevételi prognózisok belső szerkezetén lehet hogy módosítani kell - ezt a közeli napokban megvizsgálja a tárca, ám ezzel együtt is az idei államháztartási hiánycél teljesíthető, külön figyelemmel a büdzsé 150 milliárd forintos tartalékára.

A jövedékiadó-bevételeknél megfigyelhető volt az adójegyek felhalmozása - itt többlet keletkezett, ami módosíthatja az idei folyamatokat, ugyanakkor Oszkó arra hívta fel a figyelmet, hogy az ingatlanok átruházása láthatóan visszaesett decemberben. A PM azzal is számol, hogy a kedvezőbb szja-kulcsoknak köszönhetően az esetleges év végi jutalmakat a cégek januárban fizetik - ugyanis plusz bérkiáramlásnak semmi nyoma nem volt decemberben.
Az államháztartás helyi önkormányzatok nélkül számított egész éves múlt évi hiánya a prognosztizált GDP arányában a 3,8 százalékos deficit helyett kisebb, 3,6 százalék lett. Mindezek alapján nagy biztonsággal feltételezhető, hogy a teljes államháztartás - az önkormányzatokat is figyelembe véve - pénzforgalmi egyenlege az éves hiánycélnak megfelelően, azon belül alakult, vagyis teljesülhet a 3,9 százalékos GDP-arányos hiánycél - olvasható a tárca közleményében. Decemberben a központi költségvetés 176,8 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 36,3 milliárd forintos szufficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 8,1 milliárd forintos deficittel zártak.

Az év utolsó hónapjában - ahogy azt a Pénzügyminisztérium előre jelezte - alacsonyabban alakultak a kiadások a 2008-as, illetve a 2007-es költségvetési költéshez képest. Ez részben a maradványtartásnak, a hónapok óta működő kincstárnoki rendszernek köszönhető, illetve annak, hogy augusztus óta egyre inkább érvényesülnek a kiadáscsökkentő intézkedések. A költségvetési szervek havi kiadásai nyár vége óta hónapról hónapra az előző esztendőkhöz képest alacsonyabban alakultak - olvasható a PM közleményében.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet