Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá a polgári törvénykönyv (Ptk.) hatálybalépéséről szóló, valamint további négy, a polgári törvénykönyv hatályba lépéséhez szorosan kapcsolódó törvényt, ezeket megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek - közölte a köztársasági elnök hivatala. A polgári törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló szabályozó két lépcsőben "élesítené" a kódexet. A Ptk. alapelveiről, továbbá a személyek jogairól, cselekvőképességéről, a személyiségi jogok védelméről és a jogi személyekről szóló részeket csak 2010. május 1-jétől, a továbbiakat már január 1-jétől hatályosítaná. Sólyom László az Országgyűlésnek írt levelében két kifogást fogalmazott meg. Egyrészt általában nem értett egyet az államfő azzal, hogy a törvényhozó hatályba léptessen egy olyan polgári törvénykönyvet, mely átgondolatlansága és ellentmondásai miatt nem alkalmas a mindennapi életben való alkalmazásra. Másrészt aggályosnak tartotta a köztársasági elnök a lépcsőzetes hatályba léptetést is, mert így a jogalkalmazóknak néhány hónapon belül kétszer is igen terjedelmes jogszabályváltozásra kellene felkészülniük. Mindezek alapján Sólyom arra kérte a parlamentet, hogy a törvényeket azt követően fogadja el, hogy a Ptk. átfogó felülvizsgálatát végrehajtották. A köztársasági elnök álláspontja szerint a Ptk. hatálybalépésének időpontját csak ezt követően és egységesen, legkorábban 2011. január. 1. napjában lenne indokolt megállapítani.
