Egyéves késéssel, de begyűrözött a válság a közszférába is: a költségvetési intézményrendszer már felélte a tartalékait, ugyanis tartozásállománya november végén 32,6 milliárd forintra emelkedett - ami egy hónap alatt 8,1 milliárd forint növekedést jelent - derült ki a Magyar Államkincstár (MÁK) adataiból. Nyolcmilliárd forintos növekedésre még nem volt példa az elmúlt 13 évben - amióta a MÁK számszerűsíti és nyilvánosságra hozza az adatokat, jóllehet a 32,6 milliárdos mostani összegnél több alkalommal is volt magasabb a tartozásállomány. Az összes adósságon belül az állammal szemben fennálló tartozás 1,3 milliárd forint, mértéke 200 millió forinttal emelkedett az előző hónaphoz képest. A kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállomány 7,8 milliárddal nőtt, mértéke 31,2 milliárd forint.
A tartozás 35 százaléka jelentkezik az Oktatási és Kulturális Minisztérium fejezetnél, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél. A Pécsi Tudományegyetemen évek óta kincstári biztos tevékenykedik - csakúgy, mint az Állami Egészségügyi Központban és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalában is. Az adatszolgáltatás november hónapban teljes körű volt, mind a 451 megfigyelt intézmény teljesítette adatszolgáltatási kötelezettségét.
Az új adósok között jelentek meg a földhivatalok: hét megyei földhivatal összesen 750 millió forint tartozásról adott számot - ami összegszerűen nem hatalmas összeg, ám a trend figyelmeztető. Az elmúlt hónapokban még csak egy-két adós földhivatal akadt mutatóban. Abszolút újdonságnak számít, hogy a nem fizető közintézmények sorába került három büntetés-végrehajtási (bv) intézet is: novemberben a Budapesti Fegyház és Börtön 225 millió forint elmaradásról adott számot, míg a márianosztrai bv-intézet 108 millió forinttal, a veszprémi 55 millió forinttal tartozott a beszállítóinak.
