A gazdasági válság egyik üzenete Magyarország számára, hogy a tartós gazdasági növekedés csak úgy alapozható meg, ha a vállalati hitelfelvétel a korábbinál jelentősebben képes támaszkodni a megtakarításokra - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a jegybank évzáró konferenciáján. A gazdasági válság kezelésnek lecsengésével a jegybank monetáris politikájában újra az antiinflációs megfontolások kerekedhetnek felül - fogalmazott Simor.
Ráadásul rég nem látott kedvező helyzet alakult ki az inflációval kapcsolatban: a belső kereslet visszaesése nem ad lehetőséget az árak emelésére, ugyanakkor a csökkenő vállalati jövedelmezőség a bérekre is fékezőleg hat - vagyis a körülmények megfelelők a tartósan alacsony inflációs környezet kialakulásához. Amennyiben mindez szigorú költségvetési politikával párosul, a jegybank olyan alacsony szinten tarthatja a forintkamatokat, ami szükséges a gazdaság élénkítéshez. Az MNB készen áll arra, hogy kiszámítható monetáris politikával támogassa a gazdasági fellendülést - szögezte le az MNB első embere.
A következő években a költségvetési politika kényszerpályán mozog: a tartósan nyomott belső kereslet miatt az export lesz a meghatározó. Ezért a magyar gazdaság visszatérése a gyors növekedési pályára nem megy egyik napról a másikra.
A jegybank elnöke szerint a jövőben csak olyan gazdasági növekedés képzelhető el, amely a hazai megtakarításokra támaszkodik. Magyarországon elhúzódó recesszióval kell számolni: a gazdasági növekedés megindulására a következő év második feléig kell várni, a foglalkoztatás pedig ennél később áll helyre. Magyarország kettős válságba került tavaly ősszel, a külső pénzügyi válságot tovább tetézte a magyar gazdaság magas külföldi eladósodottsága.
A túlzott eladósodás jelentős részben a magas devizahitelezésben csapódott le: a lakosság és a vállatok a devizahitelek felé fordultak, a magas infláció és a magas inflációs várakozások miatt a lakosság nem a magas forintkamatot, hanem az alacsonyabb kamatozású devizahiteleket választotta. Ha a jövőben sikerül tartósan alacsony forintinflációt elérni, a lakosságnak elemi érdeke lesz az árfolyamkockázatoktól mentes olcsó forinthiteleket választania - fogalmazott az MNB elnöke.
