November végén az államháztartás hiánya 1123,7 milliárd forintra emelkedett, miután a tizenegyedik hónapban 75,9 milliárd forinttal nőtt - mondta Katona Tamás, a pénzügyi tárca államtitkára a minisztérium sajtótájékoztatóján. Tavaly novemberben 233 milliárd forint volt a havi hiány, ám az idei is 20 milliárddal több lenne, ha a MÁV nem késve igényelte volna meg az esedékes költségvetési támogatását - így ennek kifizetése a decemberi egyenleget terheli.
A PM továbbra is azzal számol, hogy az államháztartás pénzforgalmi hiánya a GDP 3,8 százaléka (eredményszemléletben 3,9 százalék) lesz, vagyis elérhető a 992 milliárdos év végi deficitcél. Az utolsó hónapban 135 milliárdos szufficitre lesz szükség, ami teljesíthető - mondta Katona. Szerinte a decemberi adóbevételek a várakozásoknak megfelelően alakulnak, bár a belső arányok változhatnak. Nem kizárt, hogy a társasági adóbevételek némileg elmaradnak a várakozásoktól, az áfabevételek viszont felülteljesítenek.
Az év végi hiányt egyértelműen a december 20-ai társaságiadó-befizetések határozzák meg: a PM deficitcéljának teljesüléshez 165 milliárd forint adóbefizetésre lenne szüksége a tavaly decemberi 174,1 milliárd forinttal szemben. Az első tizenegy hónapban idén 253 milliárd forintnyi adót fizettek a cégek a tavalyi 313 milliárddal szemben - vagyis túlzónak tűnik az eddigi adatok alapján a PM decemberi társaságiadó-elvárása. Katona megismételte, a kormány a jövő évi GDP-visszaesés prognózisát 0,9 százalékról 0,6 százalékra emelte - hozzátéve, hogy a pici előrejelzésekhez képest ez még mindig óvatos prognózisnak mondható. A gazdaság visszaesése a harmadik negyedévben a 7,1 százalékos csökkenéssel elérte a mélypontot, az idei utolsó negyedre már "csak" 5,5 százalékos GDP-csökkenést vár.
