BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Számlához kötnék a kgfb-kárkifizetést

A parlament előtt fekvő pénzügyi salátatörvény áfás számla bemutatásához kötné a kötelező felelősségbiztosításból járó kárrendezési díj teljes összegének kifizetését.

2009. december 3. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A parlament előtt fekvő pénzügyi törvénycsomag eredetileg nem is foglalkozik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb), ám a kormány - a házszabállyal szembe menve - módosító javaslatként a pénzügyi salátatörvényben megnyitotta a közúti közlekedésről szóló törvény módosítását. Egy hónapon belül immár másodszor változik a közúti közlekedésről szóló törvény, korábban egy másik salátajogszabályban a műszaki vizsgáztatás szabályait írta át az országgyűlés.

A mostani javaslatban a költségvetési bizottság - a kormány megbízásából - arra tesz javaslatot, hogy több ponton szigorítsák a kgfb kárkifizetését. E szerint a gépjármű helyreállításához szükséges költségek általános forgalmi adóval növelt összegét a károsultnak kizárólag akkor fizethetné ki a biztosító, ha a károsult által bemutatott számla tartalmazza a gépjármű javításához, helyreállításához szükséges szolgáltatásokat, anyagköltségét és munkadíját, valamint a fizetendő általános forgalmi adó összegét. Ellenkező esetben csak nettó összeget vagy az értékcsökkenés összegét fizetheti ki a biztosító. A károsultnak tehát elemi érdeke lesz a jövőben, hogy a gépjárműben keletkezett károkat szakszervizben javítsák meg és az egyéb módon történő javítást elkerüljék - olvasható a javaslat indoklásában. Valójában ezzel a javaslattal az állam a biztosítók szerződött szervizeihez tereli a forgalmat. (A közelmúltban vált jogerőssé a Gazdasági Versenyhivatal által még 2006-ban kiszabott, összesen közel hétmilliárd forintra rúgó bírság, amelyet több biztosító, alkuszcég és a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége érdemelt ki a javítási óradíjak terén elkövetett kartellezés miatt.)
Közlekedésbiztonsági szempontból újdonság, hogy a biztosítónak jeleznie kellene a közlekedési hatóságnak, ha a gépjármű a baleset következtében közlekedésre alkalmatlanná vált. A hatóság ekkor - a tulajdonos költségére - megvizsgálja, hogy a gépjármű alkalmas-e közlekedésre. A kártérítésként fizetendő összeg a közlekedési hatóság eljárását követően lenne kifizethető a károsult részére, persze csak akkor, ha a gépjármű alkalmas a közlekedésre. Az előlegen kívül nem fizethető ki a kártérítési összeg, ha a károsult gépjármű üzemben tartója kivonja magát a műszaki vizsga alól, így a károsult fél is érdekeltté válik abban, hogy a gépjárművét megfelelő módon javítsák - így a kormány javaslata. Amennyiben a tulajdonos a totálkáros gépjárműve forgalomból kivonásáról dönt, akkor a biztosító abban az esetben fizethet, ha a tulajdonos a bontási igazolást bemutatja. A módosító javaslatról hétfőn szavaz a parlament.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet