A jövő évi költségvetés már nem a költségvetési egyensúly elérésére, hanem megtartására koncentrál, így futotta némi gazdaságélénkítésre - mondta Oszkó Péter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A pénzügyminiszter szerint a 2010-es költségvetés civilizációs váltást hoz magával, megteremti ugyanis a hosszú távú fenntartható pálya alapjait. Kialakult az egyensúlyi struktúra, amit csak meg kell tartani ahhoz, hogy az ország fenntartható növekedési pályán maradjon - fogalmazott Oszkó. Hozzátette: a kiadáscsökkentő intézkedések tartósak lehetnek, vagyis nem termelődik újra a hiány. Az ellenzék GDP-arányos 5-7 százalékos hiányprognózisára utalva Oszkó elmondta, ez csak akkor következhet be, "ha direkt csinálják". A pénzügyminiszter utalt arra, hogy a kormányzás átadás-átvételekor kiderül majd, időarányosan hol áll a deficit. Újságírói kérdésekre válaszolva kifejtette: a Magyar Nemzeti Bank a kiadott inflációs jelentésében arra az esetre feltételezte, hogy 4,2-4,3 százalékos deficit alakul ki 2010-ben az államháztartásban, ha a kormány a stabilitási és kamatkockázati tartalékot is teljesen felhasználja. "Ez a kormány azonban ezt nem teszi meg, és remélem, a következő sem" - fogalmazott Oszkó.
