BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehézkes az átállás a szabad gázpiacra

2009. november 12. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Békés Megyei Önkormányzat koordinálásával és szervezésében lebonyolított közös földgázbeszerzés eredményeként a megye és további 43 települési önkormányzat, valamint ezek intézményei november 1-jétől már a szabadpiacról vásárolnak földgázt, ezzel válaszolva a gazdasági nehézségekre - mondta el a Napinak Farkas Zoltán, a megyei önkormányzat alelnöke. A konzorcium közbeszerzési eljárás keretében választott magának új szolgáltatót. Farkas szerint az önkormányzatok döntését a szabályozói hiányosságok és lemaradások hátráltatták. Ezek miatt nem volt arra lehetőség, hogy a piacra lépést már a gázév kezdetére, azaz 2009. július 1-jére megvalósíthassák. A folyamatot ugyanis a késve megjelenő jogszabályok és hatósági döntések alapján kellett végigvinni. Problémát jelentett a kapacitások kiadására vonatkozó elavult szabályozás is, amely még a július 1-jén megszűnt közüzemi szolgáltatás folyamatára lett kitalálva - mondta Kovács Tibor, a beszerzésben szakértőként közreműködő ügyvédi iroda vezetője. Hozzátette: a kapacitásokkal kapcsolatos szabályozás felülvizsgálat alatt van, de ez nem sokat segít azokon az önkormányzatokon, amelyeknek már most át kellett állniuk a szabadpiaci beszerzésre.
A törvényi szabályozás július 1-jétől írja elő az óránként 100 köbméternél több gázt fogyasztóknak, hogy a szabadpiacról szerezzék be az energiahordozót - igaz, szeptemberig haladékot kaptak a szerződés megkötésére. Farkas elmondta: az önkormányzatokat nem készítették fel erre az új feladatra, így nincsenek megfelelő szakembereik a folyamat lebonyolítására. Gondot jelentett még az önkormányzat számára, hogy a Magyar Energia Hivatal is túl későn hozta nyilvánosságra a hivatalos árat, amit ráadásul 15 napon belül kétszer is módosítottak. Mindezek ellenére az önkormányzatoknál átlagosan 20 százalékos megtakarítást érhetnek el a jövő június 30-ig megkötött 13,5 millió köbméter gáz átvételén - mondta az alelnök. Hozzátette, hogy jövőre valószínűleg több helyi önkormányzat csatlakozik a konzorciumhoz, hiszen önállóan nem tudnak sikeresek lenni akkor, amikor 2010. július 1-jétől már a 20 köbméter/óra feletti fogyasztóknak is ki kell lépniük a szabadpiacra.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet