BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magas kamatszint a munkavállalók ellensége

Az OÉT pénteki bértárgyalásán a munkavállalói oldal várhatóan a tervezett inflációnál magasabb minimálbér-növelést javasol, a költségvetés tervezetének a közösségi közlekedés és az önkormányzatok forrásainak csökkentésére vonatkozó részét pedig elutasítják.

2009. szeptember 15. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány által várt jövő évi 4,5 százalékos infláció értékénél magasabb, 6-7 százalékos minimálbér-emelést tart indokoltnak az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkavállalói oldala - mondta lapunknak Palkovics Imre soros szóvívő, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. Egységes álláspont azonban még nincs, ez csak egy, a bérbizottsági ülésen meghatározott kiindulási alapot jelent. A pénteki tárgyalásokon a költségvetésről szóló vitát folytatják a felek, valamint a jövő évi bérajánlásról tárgyalnak. A munkaadók elutasítják a béremelést, a szakszervezetek azonban nem tartják elfogadhatónak a reálkeresetek további csökkenését - mondta Palkovics. A büdzsé tervezetével kapcsolatban kiemelt területnek a közösségi közlekedés 40 milliárd, illetve az önkormányzatok forrásainak 120 milliárd forintos csökkentését tartják a munkavállalók.
A jegybanki vélemény, miszerint a jövő évi inflációs cél érdekében az OÉT mindhárom oldalának visszafogottságot kell tanúsítania, nem veszi figyelembe, hogy a példátlanul magas kamatszint fenntartása a piac és a munkavállalók legnagyobb ellensége a jelenlegi helyzetben - véli Palkovics. Az OÉT az ősz folyamán megvitatja még az egyszerűsített foglalkoztatás témakörét, emellett a szakszervezetek kiemelt törekvései között szerepel a magyar szakszervezeti szervezkedés globális jogi környezetének megteremtése, mivel az elnök szerint nemcsak a munkahelyek, hanem a bíróságok, ügyészségek is bizonyos esetekben durván megsértik a szervezkedés jogát. Továbbra is szorgalmazzák a korengedményes nyugdíj lehetőségének megteremtését, illetve a cafeteria kapcsán közös ajánlást dolgoznak ki. A munkavállalói oldal szerint kívánatos volna a differenciált minimálbér alkalmazása, azonban a mostani bértárgyalásokon sem lesz erről szó. A Munkástanácsok évekkel ezelőtt letett egy tanulmányt a szociális partnerek asztalára a német tarifarendszer és tarifatárgyalások rendszerének átvételéről a minimálbér szakmánként vagy ágazatonként való meghatározása érdekében. Az ágazati paritási bizottságok jogosítványai közé azonban ez nem került be. Nagyobb problémát jelent az ágazati kollektív szerződések hiánya - véli a szakszervezeti vezető.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet