BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hízik a költségvetési szervek tartozása

2009. július 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az államkincstár adatai szerint a költségvetési intézmények összes tartozása az év elején 10,1 milliárd forint volt, ez a legfrissebb május végi adatok szerint 13,9 milliárd forintra növekedett. A tavaly decemberi tízmilliárd forint kinnlevőség az elmúlt évek legjobb adata, az elmúlt öt esztendőben a kinnlevőség átlagosan 11-23 milliárd forint volt.
Az adósságállomány május végén 13,97 milliárd forint volt, az előző hónaphoz képest 1,4 milliárddal nőtt. A növekedés nagyrészt a kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállományban jelentkezett, az állammal szemben fennálló tartozásállomány összegének kismértékű - száz millió forint - emelkedése mellett. Az összes adósság 50 százaléka az Oktatási és Kulturális Minisztérium fejezethez tartozó intézményekben halmozódott fel, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeken. A Pécsi Tudományegyetemen - ahol a tartozásállomány 2,8 milliárd forintra rúg és az elmúlt hónapokban már csökkent - továbbra is kincstári biztos működik. Szembetűnő, hogy több megyei rendőr-főkapitányság tartozásai is bővültek az elmúlt hónapokban. A május végi adatok szerint a budapesti rendőrség tartozásai elérték a 142 millió forintot - ugyanakkor a pénzkészlet 1,3 milliárd forintra rúgott. A BRFK tartozása az állammal szemben áll fent, bár piaci információk szerint a fővárosban is lassult a piaci szolgáltatók számláinak kiegyenlítése. A Bács-Kiskun megyei rendőrség tartozásállománya 209 millióra rúg, a piaci szállítóknak 157 millióval lógnak, míg a Szabolcs-Szatmár megyei rendőrök 129 millió forint tartozásából 47 millió a beszállítók követelése.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet