A kormány és a pénzügyi tárca arra törekszik, hogy gyorsítsa a jövő évi költségvetés elkészítésének menetét, ezért a 2010-es büdzsé tervezetét már szeptember 8-án szeretnék benyújtani a parlamentnek - mondta Pichler Ferenc, a PM szóvivője az MTI-Ecónak. A kabinet a jövő évi költségvetést megalapozó törvényeket az október 7-i ülésén véglegesítené - olvasható a Magyar Közlönyben most kihirdetett kormányhatározatból, amely a kormány második féléves munkatervét taglalja. Ugyancsak a szeptember 23-i ülésen kerülne napirendre az szja-törvény módosítása, ami az egyéni cégek megalakulásához szükséges változásokat ültetné át. Az államháztartási törvény szerint szeptember 30-ig kell beterjeszteni a költségvetés tervezetét - a megszokott menetrend alapján a parlament azt december közepén fogadja el. Az eljárást némileg lehet gyorsítani - bár a költségvetés az egyetlen jogszabály, amelyet három körben vitatnak meg és nincs lehetőség gyorsított kivételes eljárásra sem.
Bajnai Gordon korábban kérte a minisztereit, hogy ne menjenek hosszú szabadságra - ám a kormány nyári üléseinek napirendjét nézve nem derül ki, miért kérte ezt, hiszen egyetlen nagyobb horderejű előterjesztés sem szerepel a kormány napirendjén: júliusban tárgyalnak a gyógyszeripari akciótervről vagy a vasutasok egészségügyi vizsgálatáról és a költségvetési szervek belső ellenőrzési gyakorlatáról. Augusztusban jöhet a magyar településhálózat helyzetéről szóló országgyűlési határozat, de napirenden szerepel az infokommunikációs stratégia is. Augusztus végén komolyabb témák is előkerülnek, így például a kormány várhatóan elfogadja az egyéni csődről szóló törvény tervezetét, a környezetvédelmi termékdíjról szóló módosítást és a tavalyi zárszámadást.
