BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ÁKK megpróbálkozik a kötvénycserével is

A jövő hét második felében Londont, Frankfurtot és Amszterdamot érintő háromnapos road show keretében Oszkó Péter pénzügyminiszter befektetőkkel találkozik. A körút legfőbb célja a parlament által már elfogadott törvények bemutatása és a devizakötvény-kibocsátás népszerűsítése.

2009. július 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar kormány a harmadik negyedév végéig egy devizakötvény kibocsátását tervezi - jelentette be a héten Oszkó Péter pénzügyminiszter a Reutersnak adott interjújában. A miniszter a jövő héten három európai várost érintő körútra indul, hogy tájékoztassa a befektetőket a kormány által eddig meghozott válságkezelő intézkedéseiről, a parlament által már elfogadott megszorításokról, valamint a 2010-es adótörvényekről - mondta a Napinak Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca sajtófőnöke. A road show elsődleges célja a külföldiek forintpiaci befektetéseinek ösztönzése, de távlati cél egy devizakötvény-kibocsátás a harmadik negyedév végéig. A kötvénykibocsátásról még nem született döntés, így annak devizaneméről is korai lenne beszélni - mondta Pichler. Oszkó korábban arról beszélt, hogy ugyan az IMF-hitel meghosszabbítása lehetséges opció a költségvetés külső adósságának megújítására, ám szándéka szerint ez csak a B terv lehet, az elsődleges cél normalizálni a piaci alapú adósságfinanszírozást. Ehhez a kijelentéshez képest már komoly előrelépést jelent, hogy a miniszter határidőhöz kötötte a kibocsátás idejét - azzal együtt is, hogy a piac ma még inkább úgy tekintene egy ilyen akcióra, mint arculatépítő lépésre. A legutóbbi, tavaly júniusi kötvénykibocsátásnál a 1,5 milliárd eurónyi eurókötvény-csomagot 5,75 százalékos kamattal jegyezték le, akkor, amikor az ECB alapkamata 4,25 százalék volt.
A jövő szerda és péntek közötti road show Frankfurtot, Amszterdamot és Londont érinti. A tavaly júniusi kötvénykibocsátás szervezői - a BNP Paribas, a Citigroup és az ING - még tavaly vállalták egy befektetői körút megszervezését, ami mostanáig húzódott. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. a következő hetekben-hónapokban a lassú építkezés politikáját folytatja a forintkötvénypiacon - mondta lapunknak Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese. A tegnapi sikeres államkötvény aukción felbuzdulva - amennyiben kitart a kedvező piaci környezet - az ÁKK várhatóan emelni fogja a meghirdetett aukciós mennyiséget. A következő hetekben pedig megpróbálkozunk az államkötvénycsere-aukciókkal is, amire idehaza még nem volt példa, de a lengyel adósságkezelésben működik. Nem táplálunk vérmes reményeket az ilyen aukciók iránt, de minden lehetséges eszközt érdemes felhasználni a lejáró kötvények megújítására, vagyis a futamidő meghosszabbítására - mondta Borbély.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet