Az államilag támogatott lakásfelújítási programok viszonylag kevés pénzből orvosolják a magyar lakásrendszer felújítási igényét, úgy, hogy legális munkahelyeket teremtenek és hosszú távon csökkentik a háztartások rezsiköltségeit, ami jövedelmi és környezetvédelmi forrásokból is megfontolandó - mondta a Napinak Mádi László. A Fidesz szakpolitikusa szerint az alacsony mobilitáson segíthet a piaci és önkormányzati fejlesztésű bérlakások építése, akár úgy, hogy a felújítási költségeket leírhassák a lakástulajdonosok az adójukból. A bérlakások szaporodásán sokat lendíthet a biztosítói nyugdíjpénztárak megjelenése a bérlakáspiacon - hiszen e befektetéskezelők rendelkeznek olyan hosszú lejáratú forrásokkal, amelyek az ingatlanfejlesztéshez megfelelőek lehetnek. Mádi szerint az otthonteremtést az 1998-2002-es kormányzati időszakban is kulcskérdésnek tekintették, ugyanakkor szerinte hiba lenne a lakáspolitikát csak szociális oldalról megközelíteni, már csak annak társadalmi - családokra gyakorolt - és gazdasági hatásai miatt is. A Fidesz által kezdeményezett, utóbb pazarlónak bizonyult kamattámogatási rendszert védve a politikus azt mondta: az finanszírozható lett volna kiegyensúlyozott költségvetési politika és gyors euróbevezetés mellett. Idén a költségvetés 130 milliárd forintot fizet kamattámogatásra, ez jóval kisebb összeg volna, ha az elmúlt nyolcévi kormányzás következtében a kamatfelár nem lenne ilyen magas. A képviselő szerint ugyanakkor az októberben életbe lépő kamattámogatási rendszer kevés lesz ahhoz, hogy érdemi hatást gyakoroljon a lakásszektorra - annak meghirdetése inkább csak kommunikációs lépés.
