A PSZÁF kockázatelemző kapacitását és a fogyasztóvédelmet erősítené Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének tegnap megválasztott új vezetője.
A parlament tegnap 209 igen szavazattal, 130 nemmel és öt tartózkodás mellett - az MSZP és az SZDSZ szavazataival - megválasztotta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) első emberévé Farkas Ádámot, az Allianz Bank korábbi vezérigazgatóját. A Felügyeleti Tanács élén Farkas Ádám azt a Farkas Istvánt váltja, aki az elmúlt hetekben mondott le kormányzati nyomásra. Az új elnök a kinevezése előtti meghallgatásán elmondta, hogy az elmúlt másfél-két év azt bizonyította, hogy a nemzeti felügyeletek nem tartottak lépést a globalizálódó pénzügyi világgal. A pénzintézetek kihasználták a felügyeleti intézmények hiányosságait, ezen okulva az új elnök a PSZÁF szakmai elemzői képességét erősítené meg annak érdekében, hogy a felügyelet mélyebben megismerje a pénzintézetek működését, ezáltal javuljon a kockázatelemző képessége. A megfelelő kockázatelemzési gyakorlat révén elkerülhetőek lehetnek a korábbi felügyeleti hibák.
Farkas Ádám elmondta: egyeztetve az MNB-vel, a kormánnyal, az IMF-fel, átalakítaná a PSZÁF irányítási rendszerét. A jelenlegi irányítási rendszerben nem tisztázottak a felelősségi szintek - tette hozzá.
A fideszes képviselők alig burkoltan kimondták a meghallgatás során, hogy Farkas ne nagyon akarjon reformálgatni, hiszen szerintük nincs meg a legitimitása hozzá, mondván, a kormány még épp hogy hatalmon van. Farkas válaszában leszögezte, hogy kinevezését szakmai feladatnak tekinti és nem politikainak, ám ha egy más kormány nem vele képzeli el a PSZÁF jövőjét, akkor annak megfelelően fog reagálni - ígérte, de addig is depolitizálni akarja a pénzügyi felügyelet működtetését. A meghallgatás végén Varga Mihály, a költségvetési bizottság fideszes elnöke kijelentette, hogy Farkast politikai jelöltnek tekintik, ezért nem támogatják a kinevezését.
