BUX 139235.48 -0,19 %
OTP 45000 0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hiány kisebb lehet 3,9 százaléknál

2009. június 23. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az első negyedévben a GDP 5,4 százalékkal csökkent, és bár bizonyos jelek a mélypont elérésére utalnak, a második negyedévi GDP-adat még ennél is erősebb visszaesést mutathat. Az év egészére a korábbi négy-öt százalékos visszaesésről hat százalékra rontotta az intézet a "növekedési kilátásokat", miközben az éves inflációs előrejelzést 3,7 százalékról 5,2 százalékra emelték - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Palócz szerint a második negyedévben - a magas bázis miatt - még nagyobb a visszaesés, ám ettől nem kell megijedni. A harmadik-negyedik negyedben a teljesítmény - a rendkívül pocsék bázisnak betudhatóan - akár pozitív tartományba is kerülhet - tette hozzá.
Az ipar és mezőgazdaság 10-15 százalékos, az építőipar teljesítményének 3-5 százalékos csökkenését várják a kutatók, de utóbbi területen már a stagnálás sem zárható ki. A Kopint-Tárki hatszázalékos, a hivatalosnál alacsonyabb GDP-prognózisát a vártnál nagyobb importkieséssel magyarázza: a cég 14,5 százalékos exportcsökkenés mellett 17 százalékos importkieséssel számol. A kutatók szerint a magánfogyasztás és a beruházások mértéke is hét-hét százalékkal csökken.
A kutatók felhívják a figyelmet, hogy a megszorítások következtében a megtakarítási ráta az idén elérheti a GDP öt százalékát, emellett kétszázalékos folyó fizetési mérleghiány, illetve a hivatalossal megegyező, 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficit várható.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet