BUX 138821.67 -0,48 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Harmadszorra sikerült megválasztani Bakát főbírónak

2009. június 22. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnaptól Baka András a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke, miután hétfőn a parlament 309 igen szavazattal 36 ellenében megválasztotta a Fővárosi Ítélőtábla jelenlegi bíráját főbíróvá. Bakát háromszor jelölte Sólyom László főbírónak, ám csak a mostani választás volt eredményes - ugyanis a legutóbbi, egy héttel ezelőtti választáson nem kapta meg a szavazatok kétharmadát. A legfőbb bírói poszt immár egy éve betöltetlen - tavaly júniusban járt le Lomniczi Zoltán elnöki megbízása. Az egyéves interregnum az ítélkezésben elvileg nem okozott zavarokat, ám az első ember hiánya akadályozta a bírósági reform végrehajtását, nem beszélve arról, hogy a parlament bíróválasztási képtelensége már az alkotmányos rendszer működését is kikezdte. Baka András 1990-ben MDF-es országgyűlési képviselőként kezdte közéleti pályafutását, ám egy évvel később megválasztották a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának bírájává, ahol 2008-ig dolgozott. Már tavaly jelölte Sólyom László az LB elnöki posztjára, ám akkor a külföldről hazaérkező strasbourgi bíró kinevezését még az Országos Igazságszolgáltatási Tanács sem támogatta.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet