Májusban a vártnál harmincmilliárd forinttal kisebb, 35,5 milliárdos többlettel zárt az államháztartás a költségvetési kiadások növekedése miatt. A prognózishoz képesti elmaradást sok apró tétel hónapok közötti eltolódásával magyarázta Katona Tamás pénzügyi államtitkár. Júniusra 276,1 milliárd forintos deficitet vár a PM. A június tipikusan deficitet hozó hónap, tavaly közel 300 milliárd forintos volt a hatodik havi mínusz. A szaktárca fönntartja mind a félévi 844,8 milliárd forintos, mind az év végi hiányprognózisát, vagyis decemberre 989 milliárd forintos deficitet jeleznek, ami eredményszemléletben a GDP 3,9 százalékának felel meg. Az év második felében a prognózis szerint tehát mindössze 140 milliárd forinttal nőhet a deficit. A PM érvelése szerint a költségvetés minden évben "fejnehéz", és ez az idén sem lesz másként, ráadásul az év elején meghozott kiadáscsökkentő intézkedések az év második felében érvényesülnek, vagyis nincs ok a hiánycél módosítására.
Oszkó Péter pénzügyminiszter ezt megelőzően a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén úgy fogalmazott, hogy a kormány betartja a 3,9 százalékos hiánycélt. Nincs más választás, a tervezettnél magasabb hiánycél felett senki nem finanszírozza a magyar gazdaságot - fogalmazott Oszkó. Szerinte a válság olyan döntésekbe kényszeríti bele a magyar gazdaságot, amelynek vannak pozitív hozadékai: a csökkenő fogyasztás és a növekvő megtakarítás a külső egyensúlyt javítja, miközben a kivitel az importnál kisebb mértékben esett vissza. Hozzátette: a 2010. évi adóintézkedések megvalósulásával 2014-re a GDP-arányos államadósság 68,1 százalékra csökken a jelenlegi 82 százalékról, változtatások nélkül viszont megközelítené a 87 százalékot.
