BUX 138821.67 -0,48 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szavaznak a képviselők megadóztatásáról

A jövő év elejétől az országgyűlési képviselők is majdnem ugyanúgy adóznának, mint bármely földi halandó, ha két hét múlva meglesz a kétharmados többség a parlamentben. Ehhez az kell, hogy az MSZP és a Fidesz is megszavazza a szocialisták indítványát.

2009. június 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A javaslat megszüntetné az adómentes költségtérítést, az országgyűlési képviselőknek járó díjakat és pótlékokat pedig szja és tb-járulék terhelné. Ez utóbbi sok képviselő számára akár jó hír is lehet, ugyanis bár eddig járulékmentesen jutottak jövedelmükhöz, de jó néhány képviselő visszavonulása - nyugdíjazása - után döbbent rá a hátrányos következményekre. A képviselőknek a jövőben továbbra is alapdíj, bizottsági tagságért pótdíj járna - ez adná a tiszteletdíjat. A mostani utazási költségtérítés adóköteles pótlékká alakulna. Ezen felül járna még számla ellenében a lakhatási támogatás, amit még költségként is elszámolhatnak a képviselők, vagyis a számlával igazolt lakhatási kiadás továbbra is adómentes maradna.
Az szja-törvényből törölnék a képviselői költségtérítésre vonatkozó mentességeket. A honatyák jövedelme önálló jövedelemként adózna, vagyis annak egy része (vagy tíz százaléka vagy számlával igazolva nagyobb része) költségként elszámolható, így az adóalapot csökkentő tétel lenne. A munkabéren kívül az szja-törvény praktikusan minden más (munka)jövedelmet így adóztat - tehát ez a megoldás általánosnak tekinthető. A módosítókról jövő hétfőn dönt a parlament - még egyszerű többséggel -, ám ebből már becsülni lehet, hogy a végszavazásra meglesz-e a kétharmados többség, avagy minden marad a régiben.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet