Az EU formailag is lezárta a tavaszi vizsgálatát, Magyarország a hónap végéig lehívhatja az unió 6,5 milliárd eurós készenléti hitelének harmadik, másfél milliárd eurós részletét - jelentette be a Pénzügyminisztérium. Magyarország tavaly novemberben kötött összesen 20 milliárd eurónyi értékben hitelszerződést a IMF-fel és az EU-val. Az unió pénzügyi támogatását négy részletben fizetik ki: az első kétmilliárd euró folyósítása 2008. december 9-én, a második kétmilliárd euró folyósítása 2009. március 26-án megtörtént.
A 2009 második negyedére ütemezett, 1,5 milliárd euró összegű harmadik részlet lehívását megelőzően az Európai Bizottság 2009. május 7-18. között tárgyalásokat folytatott Magyarországon. A tárgyalásokról készült jegyzőkönyvből kiderül, hogy a Európai Bizottság és az IMF különösen a strukturális reformok és a költségvetési területen hozott intézkedésekkel elégedett, míg a pénzügyi szektor szabályozásával kapcsolatos elvárások "nagyjából teljesültek". A jegyzőkönyv emlékeztet arra, hogy a növekedési prognózist az idén 6,7 százalékos GDP-csökkenésre módosították, ezzel párhuzamosan a 2009-es áht-hiánycélt a GDP 3,9 százalékára emelték, a jövő évit 3,8-re tették, illetve arra is kötelezettséget vállalt a magyar kormány, hogy a deficit 2011-ben nem éri el a GDP három százalékát.
A jegyzőkönyvből kiderül, hogy a negyedik egymilliárd eurós részlet feltételeit már részben teljesítette Magyarország, hiszen döntés született a lakástámogatási rendszer felfüggesztéséről, ugyanakkor a közszféra bérkompenzációjának második félévben való visszavonásról még nem született döntés. A kormánynak az utolsó hitelrészletért a MÁV támogatását 2010-ben 40 milliárd forinttal csökkentenie kell. Ugyancsak feltétel a gázár-kompenzáció 2010-es további csökkentése, illetve az önkormányzati kiadások 120 milliárd forintos csökkentésről is törvényt kell alkotni, nem beszélve az adóreformról, amely részeként a tb-járulék és az szja csökkentendő, és növelni kell a vagyonadók és a fogyasztási adók súlyát az adórendszerben.
