Mintegy hatvanmilliárd forintot kell törleszteniük a hazai fogyasztóknak az E.On felé, a tavaly télen elmaradt gázáremelés miatt felhalmozódott hátralék összegét beépítik a gáz fogyasztói árába - ismertették a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón is a társaság és a kormány keddi tárgyalásán született döntést (Napi, 2009. június 10.). E tartozást elvileg 2010. december 31-éig fizetik a fogyasztók, de az időtartam nagyban függ a fogyasztástól is - mondta Oláh Lajos, a közlekedési és energiaügyi tárca államtitkára. A megállapodás arról is szól, hogy a jövőben az árfolyamkockázatokat a gázkereskedő piaci ügyletekkel fedezi, így elvileg nem állhat elő újra a tavaly őszi-téli helyzet, amikor a dollár-forint árfolyam negyven százalékkal ugrott meg.
A megállapodás része, hogy a magyar állam elővásárlási jogot szerzett az E.On Földgáz Trade Zrt.-ben - ez az elővásárlási jog addig él, ameddig a cég hosszú távú gázvásárlási szerződése. Amint a földgázkereskedő új megállapodást köt, lehetőség lesz új szerződésben az elővásárlási jogot újra megszerezni. A kormánynak nem áll szándékában az E.On Földgáz Trade államosítása, az elővásárlási jog egyfajta biztosítékot jelent a fogyasztók számára - mondta az államtitkár. A kormány határozott szándéka, hogy - a mostani megállapodás ellenére is - jelentősen csökkenti a gáz fogyasztói árát az októberi felülvizsgálat során. Júliustól nem emelkedik a földgáz nettó ára, ám az áfaemelés a bruttó árakat növelni fogja.
